سه کشور مهم اروپایی برنامۀ موشکی جمهوری اسلامی را ناقض برجام خواندند

0
218

بریتانیا، فرانسه و آلمان که فعالیت های اخیر موشکی جمهوری اسلامی را ناقض قطعنامۀ ٢٢٣١ شورای امنیت سازمان ملل می دانند از این نهاد بین المللی خواستند که به این موضوع به صورت کامل در گزارش ماه ژوئن خود بپردازد.

خبرگزاری فرانسه با اعلام این مطلب نوشت که این درخواست در نامه ای خطاب به دبیر کل سازمان ملل، آنتونیو گوترش، مطرح و دیروز سه شنبه دوم آوریل منتشر شده است.

در این نامه، سه کشور اروپایی امضاء کنندۀ برجام نوشته اند که سازمان ملل در گزارش آتی خود “باید وسیعاً و کاملاً به فعالیت های جمهوری اسلامی در پهنۀ موشک های بالستیکی (دوربرد) بپردازد.” به اعتقاد رهبران سه کشور اروپایی، قطعنامۀ ۲۲٣١ شورای امنیت که بر توافق اتمی با جمهوری اسلامی صحه می گذارد، در نتیجۀ فعالیت های موشکی این کشور نقض شده است.

دولت های بریتانیا، فرانسه و آلمان به پرتاب ناموفق ماهواره توسط جمهوری اسلامی و آزمایش موشک های جدید بالستیکی این کشور در فوریه گذشته اشاره کرده و افزوده اند که این فعالیت ها تشدیدکنندۀ فعالیت های ناسازگار جمهوری اسلامی با قطعنامۀ ۲۲٣١ شورای امنیت سازمان ملل است.

قطعنامۀ ۲۲٣١ از جمهوری اسلامی می خواهد که از هرگونه فعالیت مرتبط با موشک های بالستیکی قادر به حمل کلاهک های اتمی و یا استفاده از تکنولوژی پرتاب این موشک ها خودداری ورزد.

به گزارش رادیو فرانسه؛ ماه گذشته دولت آمریکا در اظهاراتی مشابه خواستار تشدید مجازات های بین المللی علیه حکومت تهران شد. جمهوری اسلامی می گوید که به هیچ عنوان قصد تولید جنگ افزار اتمی ندارد و آزمایش ها و فعالیت های موشکی آن صرفاً جنبۀ دفاعی داشته و به همین خاطر آنها را ناقض قطعنامۀ شورای امنیت سازمان ملل و در نتیجه ناقض برجام نمی داند.