سه نفت کش با بارَش گم شد!

0
153

روزنامه ابتکار نوشت: روز گذشته از آخرین و جدیدترین میراث دولت قبل رونمایی شد. گم شدن سه نفت کش اگرچه به عجیبی ماجرای ناپدید شدن دکل نفتی نیست، اما شنیده ها حکایت از آن دارد که حدود صد میلیون دلار از اموال ملی در این اتفاق از بین رفته است. دستاوردهای دوران تحریم و هرج مرج های ناشی از آن تنها به سوءاستفاده های بابک زنجانی و امثال او ختم نشده است و هر روز پرونده تازه ای از تخلفات در دولت احمدی نژاد رسانه ای می شود.

طبق گزارش های به دست آمده ماجرای مفقود شدن سه نفت کش مربوط به یک تبعه یونانی است که دستگیر شده است، اما طی روزهای گذشته محمود اسلامیان، مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشور از بازداشت فردی یونانی که در معامله‌ای، ۲۸ میلیون یورو پول‌های صندوق بازنشستگی را بازنگردانده بود، خبرداد.

در حال حاضر خبری در دست نیست که ارتباط این تبعه یونانی با گم شدن نفت کش ها چیست؟ چرا که اسلامیان در این خبر به بخش دیگری از تخلفات این فرد اشاره کرده است.

روز گذشته اما ایلنا طی گزارشی اعلام کرد که در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد در کنار دکل‌های مفقود شده، سرنوشت سه فروند کشتی نفتکش ایرانی نیز تا این لحظه نامعلوم است.

بنا براین گزارش در دولت محمود احمدی‌نژاد ۸ فروند نفتکش غول پیکر ایران بدون امضای قرارداد حقوقی در اختیار یک تبعه یونانی قرار گرفت که نامبرده با سوء استفاده از موقعیت، هر ۸ فروند کشتی نفتکش را به همراه محموله‌های نفتی موجود در آن در اختیار گرفت و از حوزه جغرافیایی کشور خارج کرد.

بر اساس این گزارش، با پایان دولت احمدی‌نژاد و روی کار آمدن دولت جدید، پس از برکناری مسئولین مرتبط با این تخلف و فعالیت های مداوم دولت یازدهم، ۵ فروند از این کشتی‌ها به کشور بازگردانده شد. اما ۳ فروند از این نفتکش‌ها کماکان مفقود است.

در بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد این سه فروند نفتکش توسط تبعه یونانی به فروش رسیده و در نتیجه بالغ بر یکصد میلیون دلار از اموال ملی از بین رفته است!

لازم به ذکر است با پیگیری مقامات مسئول، تبعه یونانی مذکور با ترفندی خاص به ایران آورده شد که به محض ورود، در فرودگاه امام خمینی دستگیر شد و در حال حاضر پرونده در دادستانی تهران در حال رسیدگی است.

دکل گم شده شنیده بودیم اما نفت کش نه!
روز گذشته خبرنگار اقتصادی ابتکار تماس های متعدد با نمایندگان مجلس و کارشناسان در این خصوص داشت وتمام این افراد از موضوع اظهار بی اطلاعی کردند.

محمد علی پور مختار و فرهاد تجری دو عضو کمیسیون اصل نود هیچ گونه اطلاعی از این موضوع نداشتند.

همچنین طی تماسی که با حشمت ا… فلاحت پیشه صورت گرفت وی اظهار کرد: دکل را شنیده بودم اما نفت کش را نه!

ظاهراً خبر آخرین بی ملاحظه گی دولت قبل هنوز به گوش نمایندگان و کارشناسان نرسیده است.
چنانچه مهدی پازوکی نیز با اظهار بی اطلاعی از موضوع گفت: متاسفانه در دولت قبل به دلیل بی انظباط هایی که در سیستم اقتصاد کشور در حوزه های مالی و اداری وجود داشت از این نوع سوء استفاده ها زیاد اتفاق افتاد.

ابعاد تازه پول های گم شده از زبان معاون اول رئیس جمهور
اختلاس های هزاران میلیاردی تخلفات مربوط به فروش نفت توسط افراد خاص و موردهای متعدد تخلف در دولت گذشته آن قدر اعداد بزرگی داشتند که شاید فیش های حقوقی قطره ای در برابر دریا باشند. روز گذشته اما معاون اول رئیس جمهور در سفر یک روزه اش به قزوین به فساد سیستمی اشاره کرد و ابعاد تازه ای از ماجرای گم شدن ۳۰ میلیون دلار پول کشور را روشن کرد.

جهانگیری اظهار کرد: یک جوان با زد و بند دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار که بخشی از آن نفت و بخشی از آن پول است را به دست آورده، مدعی شده که چون تحریم هستیم دلار را به من بدهید تا بین پیمانکارها توزیع کنم و بعد از آن مدعی شده که بانکم تحریم شده و نمی‌توانم توزیع کنم. در حالی که اصلا چنین مساله‌ای نبوده است. جهانگیری همچنین در بخش دیگری از سخنانش گفت: هنوز ابعاد قضیه بابک زنجانی باز نشده اما حتی یک نفر از آن‌هایی که روی حقوق‌های میلیونی معرکه گرفتند نیامدند این قضیه را باز کنند. در حالی که می‌توان از این داستان ده‌ها فیلم ساخت و کتاب نوشت.

سودهایی که از دور زدن تحریم بردند
تحریم های ظالمانه غرب باعث شد تا عده ای سود جو از آب گل آلود فعالیت های غیر رسمی سود برده و ضربه های بزرگ تر از تحریم به اقتصاد کشور وارد کنند. هادی حق شناس، اقتصاددان و استاد دانشگاه در این خصوص می گوید: همیشه در شرایطی که امکان انجام معاملات رسمی به هر دلیلی فراهم نباشد، معاملات به شکل غیررسمی انجام می‌شود و کسانی فرصت پیدا می‌کنند که روی قیمت‌ها اثرگذاری داشته باشند.

وی افزود: بخش عمده کاسبان تحریم یا کسانی که تحریم به نفع آنها تمام شد کسانی بودند که در امر تجارت و کانال واردات و صادرات فعال بوده و با اجازه مسئولان دولتی و به شکل رسمی فرصت یافتند که تجارت غیررسمی انجام دهند. این همان اصطلاح دور زدن تحریم‌ها است که از آن استفاده می‌کردیم.

به گفته نماینده پیشین مجلس، دور زدن تحریم‌ها توسط افرادی انجام شد که در بخش تجارت فعال بودند و به خاطر مشکلات دوران تحریم مانند بسته بودن مسیر مبادله ارزی سویس و … از تجارت سودهای کلانی بردند. نمونه مشهور این کاسبان بابک زنجانی است که هنوز میزان اموال او مشخص نشده است.حق‌شناس ادامه داد: این به معنی آن نیست که همه‌کسانی که به خاطر منافع ملی کشور در شرایط تحریم برای رفع نیازهای کشور تلاش کردند را متهم کنیم زیرا در آن شرایط چاره‌ای غیر از دور زدن تحریم نبوده است. به‌عنوان مثلاً وزارت نفت درزمانی که مشکل فروش نفت داشتیم برای نقل‌وانتقال ارزی ناگزیر بود که از این شیوه استفاده کند لذا اکنون نباید گفت که همه افرادی که در این امر مشارکت داشتند کاسبان تحریم بودند اما طبیعی است که بخشی از آن‌هم به خطا رفته و بابک زنجانی‌هایی را ایجاد کرده است.

سکوت به خاطر آزرده نشدن مردم
از طرف دیگر اسحاق جهانگیری در خصوص این که برخی از تخلفات گفته نمی شود، اظهار کرد: به خاطر آزرده نشدن خاطر مردم خیلی از مسائل را نمی‌گوییم. زمانی گروهی تصمیم گرفتند که در دوران تحریم از یکی از کشورهای خارجی پول بیاورند. در بانک مرکزی آنجا ۱۳۰ میلیون دلار تحویل آن‌ها دادند و همان‌طور در هواپیما نشستند و وقتی به ایران بازگشتند ۱۰۰ میلیون دلار به بانک مرکزی تحویل دادند. وقتی هم پرسیده می‌شود که ۳۰ میلیون دلار چه شد می‌گویند نمی‌دانیم گم شده است. تا این لحظه هم گم شده است.