سنگ تمام داعش برای ترکیه؛ افشاگری الرای الیوم درباره چگونگی آزادی ۵۰ گروگان ترک در عراق

0
153

روزنامه الرای الیوم در گزارشی به بررسی عملیات آزادسازی ۴۹ دیپلمات ترکیه‌ای از داعش پرداخت و نوشت که عملیات آزاد سازی این شهروندان ترکیه‌ای با ابهامات زیادی همراه است.

این روزنامه نوشت: “رجب طیب اردوغان” رئیس جمهور ترکیه تاکید کرده است که عملیات آزادسازی این افراد از طریق عملیات کماندوهای وابسته به اطلاعات ترکیه انجام شده که از یازدهم جولای که این افراد ربوده شدند در حال پیگیری موضوع بودند. از سوی دیگر “احمد داوداغلو” نخست وزیر ترکیه گفت: شهروندانمان را تحویل گرفتیم و آنها را به ترکیه بازگرداندیم. داوداغلو این جملات را بدون هیچ توضیح اضافی درباره عملیات تحویل و اینکه چه کسی این افراد را تحویل داد و چه کسانی و چگونه تحویل گرفتند، ارائه نکرد.

از سوی دیگر، داعش که این افراد را طی سه ماه گذشته به گروگان گرفته بود سکوت پیشه کرده و هیچ بیانیه‌ای درباره عملیات آزادسازی این افراد چه از طریق مذاکرات، پرداخت پول یا از طریق عمیات مسلحانه صادر نکرده اما به هر حال سکوت داعش به طول نخواهد انجامید.

الرای الیوم نوشت: به معنای دیگر، اگر عملیات آزادسازی از طریق عملیات نظامی صورت گرفته، پس داعش حتما انتقام خواهد گرفت و بعید است که ترکیه در پیوستن به ائتلاف آمریکایی مقابله با داعش خویشتنداری کند چون ترکیه نگرانی از زندگی دیپلمات‌های خود ندارد و این دیپلمات‌ها سرنوشت روزنامه نگاران آمریکایی که داعش به دلیل حملات هوایی واشنگتن به اعدام آنها پرداخت، نخواهند داشت.

“مولود چاوش اوغلو” وزیر امور خارجه ترکیه که نماینده کشورش در نشست جده به ریاست “جان کری” وزیر امور خارجه آمریکا با حضور ۱۱ وزیر امور خارجه دیگر بود از امضای بیانیه پایانی این نشست خودداری کرد و دولت ترکیه نیز به طور کامل از پیوستن به این ائتلاف خودداری کرده و حتی اجازه نداده که جنگنده‌های آمریکایی از پایگاه‌های اینجرلیک ترکیه استفاده کند و جنگنده‌های آمریکایی مجبور شدند که از پایگاه‌های هوایی دور در قطر استفاده کننده و جنگنده‌های فرانسوی نیز از پایگاه هوایی خود در ابوظبی استفاده کردند.

رای الیوم در ادامه مقاله نوشت: داعش که روابط مستحکمی با ترکیه دارد و با وجود منفجر کردن مراقد و ضریح‌های مختلف در موصل اما ضریح “سلیمان پاشا” پادشاه معروف عثمانی را تخریب نکرده است، تصمیم گرفته که به دولت ترکیه به دلیل مخالفت با پیوستن به ائتلاف آمریکایی پاداش داده و گروگان‌ها را آزاد کند یا دست کم عملیات نیروهای اطلاعاتی ترکیه را در آزادسازی این گروگان‌ها آسان کند.

این روزنامه نوشت: سخت است باور کنیم که عملیات اطلاعاتی که در آن اسلحه و مواد منفجره برای آزادسازی حدود ۵۰ گروگان استفاده شده بدین دقت و بدون حتی یک قطره خونریزی انجام شده به خصوص زمانی که درباره گروه داعش صحبت می‌کنیم که قدرتمند بوده و شهرها و روستاهای متعددی را در عراق و سوریه به تصرف خود در آورده است.

رای الیوم در این مقاله نوشت: تصمیم ترکیه در عدم پیوستن به ائتلاف آمریکایی ناشی از حکمت و درایت ترک‌ها است و موضع مشابه ترکیه در عدم پیوستن به ائتلاف آمریکا برای اشغال عراق در سال ۲۰۰۳ را به یاد می‌آورد که مانع از آن شد که سرزمین ترکیه برای این جنگ استفاده شود. صحیح است که روابط آمریکا با ترکیه به دلیل این تصمیم تیره شد اما این بار بیشتر تیره خواهد شد چون ترکیه عضو پیمان ناتو بوده و یکی از کشورهایی است که بیشترین حمایت را از مخالفان سوریه انجام داده و این خودداری از پیوستن به ائتلاف ضد داعش نتایج منفی در روابطش با کردستان عراق خواهد گذاشت چون این کشور زمانی که داعش به ۳۰ کیلومتری اربیل رسیده بود هیچ اقدامی انجام نداد اما بر عکس ایران به سرعت به کمک نیروهای پیشمرگه شتافت.

رای الیوم در پایان نوشت: چیزی که هم اکنون برای رئیس جمهور اردوغان مهم است حفاظت از امنیت شهروندان و کشورش است و مانع از انتقال انفجارها به شهرها و ساحل‌های گردشگری‌اش شود. از سوی دیگر، آزادی گروگان‌های ترک از دستان داعش به هر شیوه‌ای که انجام شده باشد باعث افزایش محبوبیت اردوغان و حزب عدالت و توسعه خواهد شد.