سنتکام به‌دنبال پاسخ قاطع به حملات جمهوری اسلامی

0
57

مایکل کوریلا، رئیس ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا موسوم به «سنتکام»، از زمانی که در بهار سال جاری به این منصب رسیده است، بر روی حملات متعدد و بی‌پاسخ جمهوری اسلامی و همچنین «فعالیت تهاجمی» جمهوری اسلامی در منطقه تمرکز کرده است.

بر اساس این گزارش، کوریلا در بهار سال جاری به کشورهای مختلف در منطقه سفر کرده و با همتایان خود درباره فعالیت‌های جمهوری اسلامی به گفتگو پرداخته است.

کوریلا درباره حملات بی‌پاسخ جمهوری اسلامی، به گزارشی از «ان‌بی‌سی نیوز» اشاره کرده است که بر اساس آن، جمهوری اسلامی از اکتبر سال گذشته دست‌کم ۲۹ حمله بی‌پاسخ علیه آمریکا انجام داده است.

اقدامات تحریک‌آمیز جمهوری اسلامی و گروه‌های نیابتی وابسته به این کشور در ماه‌های گذشته افزایش یافته است.

سپاه پاسداران در آخرین اقدام خود در این زمینه، چندین قایق تندرو را در آب‌های خلیج به نزدیکی کشتی‌های آمریکایی اعزام کرد.

یک سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا به شرط عدم افشای هویت خود به روزنامه گفته است، پس از روی کارآمدن دولت بایدن، واشینگتن به‌سرعت به مقابله با حملات گروه‌های وابسته به جمهوری اسلامی پرداخته و علاوه بر ابزارهای دیپلماتیک و اعمال تحریم‌ها، مجموعه‌ای گسترده از روش‌های دیگر از جمله اقدام نظامی را نیز آماده کرده است.

العربیه به نقل از واشینگتن پست نوشت؛ او در این زمینه تصریح کرد: «همه پاسخ‌ها [به جمهوری اسلامی] قابل رویت نیست، اما جمهوری اسلامی به خوبی درک می‌کند که آمریکا دربرابر هرگونه تهدید علیه پرسنل آمریکایی، آماده پاسخ مستقیم است.»

مقامات نظامی آمریکا اعلام کرده‌اند که روسیه و جمهوری اسلامی در ماه ژوئن، اقدامات متعدد «تحریک‌آمیز»، «تنش‌زا» و یا «ناامن و غیرحرفه‌ای» انجام داده‌اند.

به گفته واشینگتن‌پست، به‌دنبال موضع مشترک روسیه و جمهوری اسلامی در قبال منافع آمریکا در خاورمیانه، فرمانده جدید سنتکام در حال تجدیدنظر درباره عوامل بازدارنده جمهوری اسلامی و روسیه است.

کوریلا در این زمینه خاطرنشان کرد: «آن‌ها با دست گذاشتن روی آنچه که گمان می‌کنند محدودیت‌های ماست، به‌دنبال تعریف خط قرمز جدیدی برای ما هستند.»

دولت جو بایدن در شرایط ویژه‌ای قرار دارد. اقدامات جمهوری اسلامی و گروه‌های وابسته به این کشور تحت‌الشعاع فعالیت‌های «خصمانه» روسیه در اروپا و تلاش چین برای کنترل منطقه اقیانوس آرام قرار گرفته است.