سلفی کاوشگر ناسا از بدنه گردوخاکی‌اش در مریخ

0
133

کاوشگر کیوریسیتی یا کنجکاوی ناسا عکس سلفی‌ای در مریخ از خود گرفته که در آن گردوخاک بسیاری روی بدنه این کاوشگر هسته‌ای نشسته است.

این عکس سلفی روز نهم اوت گذشته گرفته شده بود؛ ولی ناسا به‌تازگی این تصویر پانوراما (۳۶۰ درجه‌ای) را منتشر کرده است. در این تصویر، یک لایه نازک از گردو‌خاک روی بدنه کیوریسیتی نشسته است که نتیجه توفان شن مریخ در عرض چند ماه اخیر است.

در این تصویر، آسمان تاریک هنوز در اتمسفر سیاره سرخ در ماه اوت دیده می‌شود. این کاوشگر به‌تازگی توانسته است نمونه جدیدی از سنگ مریخ را حفاری کند.

کیوریسیتی مریح‌نوردی است که انرژی مورد نیازش را از انرژی هسته‌ای تأمین می‌کند و در نتیجه زمانی که نور خورشید روی سیاره مریخ وجود ندارد، به مشکلی برنمی‌خورد. این در حالی است که کاوشگر آپورچونیتی ناسا مبتنی بر نیروی خورشید است و به دلیل وضعیت بد جوی مریخ، الان مدت‌هاست که خاموش شده و دیگر خبری از آن نیست.

به گزارش آنا از یو اس نیوز، دانشمندان امیدوارند که با پایان یافتن توفان‌های مریخ، این کاوشگر دوباره شروع به کار کند و با مرکز ناسا تماس بگیرد. اما آپورچونیتی تقریباً ۱۵ سال است که روی مریخ در حال اکتشاف است و شاید دیگر قابلیت و توان برگشت به کارش را نداشته باشد.