سفر نتانیاهو به اروپا: تلاش برای مقابله بیشتر قدرت‌های اروپایی با جمهوری اسلامی

0
178

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل برای جلب پشتیبانی آلمان، فرانسه و بریتانیا در زمینه مقابله با جمهوری اسلامی از روز دوشنبه ۴ ژوئن سفر به این سه کشور اروپایی را آغاز می کند. در آستانه این سفر، سفیر اسرائیل در آلمان هشدار داد که اگر جمهوری اسلامی خط قرمزهای اسرائیل را زیرپا بگذارد با “شدیدترین واکنش” اسرائیل روبرو خواهد شد.

جرمی ایساخاروف سفیر اسرائیل در آلمان، روز شنبه ۲ ژوئن در گفت و گوئی با خبرگزاری فرانسه در برلین تاکید کرد که اسرائیل و آلمان همواره در رابطه با واکنش در برابر ایران با یکدیگر تبادل نظر می کنند. وی اضافه کرد: “ایران هم اکنون هم، بدون در اختیار داشتن جنگ افزار هسته ای، به نفوذ قابل توجهی در منطقه دست یافته و سیاستی “بسیار تهاجمی” در پیش گرفته است.

سفیر اسرائیل ضمن “مخرب” خواندن جمهوری اسلامی در منطقه افزود: “هر اقدامی که دست یابی این کشور را به جنگ افزار هسته ای تسهیل کند، باعث بی ثباتی بیشتر منطقه خواهد شد”.

ایساخاروف درباره دیدگاه دو کشور آلمان و اسرائیل در برابر برنامه هسته ای جمهوری اسلامی اضافه کرد: “شاید در زمینه یافتن مناسب ترین راه برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای ما اختلاف نظر داشته باشیم، اما هدف نهائی ما یکی است. مخرج مشترک سیاست جامعه جهانی تاکنون جلوگیری از دست یابی جمهوری اسلامی به جنگ افزار هسته ای بوده است. این سیاست باید تا رسیدن به نتیجه قطعی ادامه یابد”.

بنا به گزارش رسانه های آلمانی روز دوشنبه ۴ ژوئن/ ۱۴ خرداد، نخست وزیر اسرائیل وارد برلین می شود. او قرار است با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان درباره سرنوشت برجام و نقش جمهوری اسلامی در منطقه گفت و گو کند.

 دولت آلمان همواره تصریح کرده که در مسیر حفظ برجام می کوشد و این توافقنامه را بهترین وسیله برای جلوگیری از تجهیز جمهوری اسلامی به بمب هسته‌ای می‌داند.

ایساخاروف در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه تاکید کرد که تعهد آلمان به حفظ برجام، با تعهدات این کشور در برابر اسرائیل مغایرت ندارد. مرکل پیش‌تر تاکید کرده است که او حفاظت از امنیت اسرائیل را مصحلت ملی خود می‌داند.

خط قرمزهای اسرائیل

سفیر اسرائیل در آلمان که پیش تر نیز از جمهوری اسلامی به عنوان “تهدیدی برای منطقه” نام برده است، این بار در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه گفت: “دنیای عرب دیگر به اسرائیل به دیده دشمن نمی‌نگرد بلکه این کشور را هم‌پیمان خود در مبارزه علیه یک سری تهدیدها می‌داند».

ایساخاروف هشدار داد که در صورت عبور جمهوری اسلامی از “خط قرمزهای” اسرائیل، پاسخ تل‌آویو “بسیار شدید” خواهد بود.

همزمان با هشدارهای ایساخاروف، سفیر روسیه در سازمان ملل نیز گفت که بر سر خروج همه نیروهای خارجی از جنوب سوریه و استقرار ارتش سوریه در این مناطق توافق هائی حاصل شده است. سوریه در بلندی های جولان و مناطق جنوبی خود با شمال اسرائیل هم مرز است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه؛ جمهوری اسلامی سال گذشته با اعلام تشکیل “گردان جولان” بر نگرانی های امنیتی اسرائیل افزود. از آن پس بود که حمله های موشکی و هوائی اسرائیل به انبارهای تسلیحاتی نیروهای جمهوری اسلامی و حزب الله لبنان در سوریه شدت گرفت.