سرشماری پرندگان درحال انقراض از فضا

0
239

دانشمندان راه‌حل جدیدی را برای سرشماری پرندگان یافته‌اند و قصد دارند با کمک عکس‌های ماهواره‌ای بر جمعیت پرندگان،‌به ویژه گونه‌های درحال انقراض نضارت داشته‌باشند.

 گروهی از دانشمندان از موزه کانتربری نیوزیلند نشان دادند با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای با وضوح بالا می‌توان پرندگان الباتروس، گونه‌ای از مرغان دریایی را مشاهده و شمارش کرد.

الباتروس‌ها، پرندگان دریایی بزرگ و اغلب سفید‌رنگ با عرض بالی درحدود ۳٫۵ متر یکی از گروه‌های درحال انقراض از پرندگان در جهان به شمار می‌روند. مطالعه روی این پرندگان دشوار است زیرا معمولا در جزایر دورافتاده و خالی از سکنه یا غیرقابل دسترس زاد و ولد می‌کنند.

این اولین‌باری است که از ماهواره‌ها برای سرشماری پرندگان از فضا استفاده شده‌است. مطالعات پیشین روی دیگر حیوانات نشان داده‌بود این شیوه چندان نمی‌تواند عملی باشد اما در مطالعه جدید دانشمندان توانستند با کمک تصاویر ماهواره‌ای جمعیت کل گونه الباتروس‌های شمالی را در یک فصل جفت‌گیری شمارش کنند. سرشماری یک گونه یکی از کلیدی‌ترین راهکارها برای محافظت از گونه‌ها به شمار می‌رود.

محققان توانستند با کمک گرفتن از تصاویر ماهواره WorldView-3 که می‌تواند اجسامی به کوچکی ۳۰ سانتیمتر را به خوبی مشاهده کند،‌ الباتروس‌ها را سرشماری کنند. در این تصاویر پرندگان به شکل نقاط سفید کوچک مشاهده می‌شوند. دانشمندان می‌گویند از آنجایی که الباتروس‌ها در کنار پرندگان دیگری زاد و ولد نمی‌کنند و معمولا هیچ پرنده بزرگ و سفید دیگری نیز در زیستگاه‌های این پرندگان حضور ندارد،‌ مطمئن هستند که پرندگان درون تصاویر الباتروس هستند.

همچنین این احتمال وجود دارد که سنگ‌ها به اشتباه به عنوان پرنده سرشماری شوند، اما الباتروس‌ها معمولا در فضاهای مسطح و سرسبز زندگی می‌کنند نه جزیره‌های سنگی و صخره‌ای. محققان برای آزمودن دقت این تکنیک تعداد دقیق الباتروس‌ها را در جورجیای جنوبی، جزیره‌ای دورافتاده در جنوب آرژانتین شمارش کردند و دریافتند شمارش ماهواره‌ای شباهت بسیار زیادی به سرشماری دارد که محققان در تحقیق‌های پیشین به صورت دستی و از روی زمین انجام داده بودند.

محققان همچنین از این تکنیک برای سرشماری الباتروس‌های جزایر چاتام در نیوزیلند استفاده کردند. جمعیت جدید این پرندگان به دلیل دوری و دورازدسترس بودن این جزایر نامشخص بود.

از میان ۲۲ گونه از الباتروس‌هایی که توسط اتحادیه بین‌المللی محافظت از طبیعت شناسایی شده‌است،‌۱۰ گونه در معرض انقراض قرار گرفته‌اند و دیگر گونه‌ها نیز در گروه‌های آسیب‌پذیر یا نزدیک به انقراض قرار دارند.

سرشماری پرندگان به شیوه‌های سنتی می‌تواند فرایندی زمان‌گیر و دشوار باشد، این شیوه معمولا به صورت حضوری در محل سکونت پرندگان و یا با کمک هواپیماهای کوچک انجام می‌گیرد که در هر دو مورد شرایط جوی باید مناسب باشد. در حالی‌که ماهواره‌ها تنها زمانی که هوا خوب باشد عکسبرداری می‌کنند تا تصاویری واضح ثبت کنند.

به گزارش همشهری به نقل از  CNN،به گفته محققان اکنون از این تکنیک می‌توان برای سرشماری هرنوع پرنده بزرگی، مانند فلامینگو‌ها، پلیکان‌ها،‌قو و غازها استفاده کرد. این فناوری همچنین برای سرشماری پستانداران بزرگ مانند خرس‌های قطبی و کل‌های یالدار کاربردی خواهد بود،‌از این رو محققان آن را ابزاری ارزشمند می‌دانند که می‌تواند در لحظه از وضعیت گونه‌های در معرض انقراض اطلاعاتی جدید در اختیار آنها قرار دهد.