سخنگوی جدید کاخ سفید: جمهوری اسلامی باید پیروی از الزامات توافق هسته‌ای را از سر بگیرد

0
31

سخنگوی جدید کاخ سفید می‌گوید هرگونه اقدام درباره توافق هسته‌ای با رژیم جمهوری اسلامی مستلزم آن است که رژیم جمهوری اسلامی الزامات مهم تحت توافق هسته‌ای را از سربگیرد. 

جن ساکی چهارشنبه شب یک بهمن در نخستین کنفرانس خبری در پاسخ به سوال یک خبرنگار که پرسید «قدم‌های بعدی در مورد رژیم جمهوری اسلامی چه خواهد بود و آیا رئیس جمهوری آمریکا به توافق هسته‌ای بازمی‌گردد؟»، گفت: «رئیس جمهوری آمریکا به وضوح گفته که باور دارد با پیگیری دیپلماسی، ایالات متحده در جست‌وجوی تمدید زمان و افزایش محدودیت‌های هسته‌ای بر رژیم جمهوری اسلامی و همچنین دیگر موضوعات مورد نگرانی است. رژیم جمهوری اسلامی باید پیروی از الزامات مهم تحت توافق هسته‌ای را از سربگیرد، تا بتوان آن را به پیش برد.»

سخنگوی کاخ سفید افزود: همان طور که پیشتر اشاره کردم، ما انتظار خواهیم داشت که برخی از مکالمات اولیه (رئیس جمهوری آمریکا) با همتایان خارجی یا رهبران خارجی و شرکا و متحدان انجام شود و قطعا پیش‌بینی می‌کنیم این نیز بخشی از مکالمات باشد.

پیشتر، اَنتونی بلینکن گزینه پیشنهادی جو بایدن به عنوان وزیر خارجه ایالات متحده در جلسه بررسی صلاحیت در سنا گفته بود اگر رژیم جمهوری اسلامی به اجرای تعهداتش بازگردد، ما نیز این کار را خواهیم کرد

دولت پرزیدنت ترامپ در سال ۲۰۱۸ از توافق هسته‌ای رژیم جمهوری اسلامی خارج شد و کارزار فشار حداکثری علیه جمهوری اسلامی را فعال کرد.

صدای آمریکا نوشت؛ جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده، می‌گوید اگر رژیم جمهوری اسلامی به اجرای دقیق توافق هسته‌ای بازگردد، آمریکا نیز به عنوان نقطه‌‌ای برای شروع مذاکرات بعدی، برای محدود کردن فعالیت‌های هسته‌ای رژیم جمهوری اسلامی، به آن ملحق می‌شود.