سالروز تولد ستاره «لاورنس عربستان»

0
152

شنبه هشتاد و دومین سالروز تولد «پیتر اوتول»، ستاره فقید و ایرلندی‌تبار هالیوود است.

 «پیتر اوتول»، بازیگر هالیوودی که هشت نامزدی اسکار و کسب سه جایزه‌ گلدن گلوب از جمله افتخارات سینمایی اوست، ۸۱ سال پیش در ۲ اوت جولای ۱۹۳۲ متولد شد.

«اوتول» ۵۰ سال پیش با بازی در فیلم «لاورنس عربستان» به اوج شهرت رسید؛ فیلمی که هفت جایزه‌ی اسکار از جمله بهترین فیلم و بهترین کارگردانی را برای «دیوید لین» به ارمغان آورد.

این سینماگر سالمند با بازیگری در نقش یک ماجراجوی انگلیسی اولین نامزدی اسکار خود را تجربه کرد و پس از آن مسیر اسکار برای او باز شد و هفت‌بار دیگر نیز توانست نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر شود.

پس از اولین نامزدی اسکار در سال ۱۹۶۴، فیلم‌های «شیر در زمستان» (۱۹۶۸)، «خداحافظ آقای چیپس» (۱۹۷۲)، «طبقه‌ حاکم» (۱۹۸۰)، «بدلکار» و «سال مورد علاقه من» در سال ۱۹۸۲ نیز نامزدی جایزه اسکار را برای «اوتول» به همراه داشتند.

«اوتول» پس از خدمت در نیروی دریایی و تحصیل در آکادمی هنرهای دراماتیک لندن، وارد عرصه‌ی بازیگری شد و در اولین حضور موفق به عنوان نقش اصلی در نمایش «هملت» و «تاجر ونیزی» ظاهر شد.

وی در سال ۲۰۰۳ و در سن ۷۰ سالگی جایزه‌ی افتخاری اسکار را دریافت کرد. این جایزه به بازیگران و فیلمسازان مورد تحسین که موفق به کسب جایزه اسکار نشده‌اند اهدا می‌شود. جایزه‌ی اسکار افتخاری ۲۰ سال پس از آخرین نامزدی اسکار برای فیلم «سال مورد علاقه‌ی من» به او رسید. زمانیکه احتمال اینکه «اوتول» بتواند دوباره نامزد جایزه اسکار شود بسیار کم بود.

وی در سال ۲۰۰۶ آخرین نامزدی اسکار را نیز برای بازی در فیلم «ونوس» کسب کرد، اما متاسفانه «اوتول» دوباره نتوانست جایزه اسکار را کسب کند و جایزه به «فارست ویتاکر» برای فیلم «آخرین پادشاه اسکاتلند» رسید. اما وی همچنان به خاطر دریافت اسکار افتخاری در هالیوود مورد احترام است.

«اوتول» در مراسم اسکار در سال ۲۰۰۶ به حضار گفت: من اسکار خودم را دارم که تا لحظه مرگ با من است.

از افتخارات سینمایی «پیتر اوتول» می‌توان به جایزه بافتا در سال ۱۹۶۳، چهار جایزه‌ی “دیوید دوناتلو” معروف به اسکار سینمای ایتالیا و سه جایزه گلدن گلوب اشاره کرد.

به گزارش ایسنا؛ «پیتر اوتول» سال گذشته و در ۸۰ سالگی برای همیشه از دنیای بازیگری خداحافظی کرد و یک سال بعد در چهاردهم دسامبر ۲۰۳ در سن ۸۱ سالگی در بیمارستان «ولینگتون» لندن درگذشت.