سازمان های اطلاعاتی فرانسه، باور نکردنی ولی واقعی – فرامرز دادرس کارشناس اطلاعاتی

0
163

تا دیروز سازمان های اطلاعاتی فرانسه آگاهی درباره اپلیکیشن تلگرام نداشتند و البته هنوز هم بخوبی نمی دانند چه کاربرد هایی دارد. روز گذشته هنگام بررسی تلفن موبایل بدست آمده از قاتلین کشیش فرانسوی ماًمورین اطلاعاتی فرانسه متوجه شدند که در یک اپلیکیشن به نام تلگرام! یکی از قاتلین چند روز پیش از کشتن کشیش ژاک آمل، از نیّت خود دوستانش را با خبر کرده بود و یکی از دوستانش به او گفته بود؛ کاری ندارد چاقو را بردار و وارد کلیسا بشو و قتل عام کن!

فرانسویان یکبار در ماه نوامبر ۲۰۱۵ میلادی از تلفن به دست آمده از یکی از تروریست هایی که در پاریس جنایت کرده بود به برنامه تلگرام برخورد کرده بودند ولی تا دیروز نمی دانستند که به چه کار می آید ولی پس از بدست آوردن تلفن موبایل قاتلین کشیش فرانسوی دریافتند که چگونه تروریست ها از برنامه تلگرام برای ارتباط استفاده کرده اند. این در حالی است که میلیون ها ایرانی در شبکه تلگرام حساب کاربری دارند و حتی بیسوادان و کم سوادان ایرانی از چگونگی کار تلگرام بخوبی آگاه می باشند و به همین دلیل بود که سازمان های امنیتی جمهوری اسلامی مدیران تلگرام را زیر فشار گذاشته اند تا سرور های مربوط به ایران را به داخل کشور ایران انتقال دهند تا نیرو های امنیتی جمهوری اسلامی بتوانند سر از کار کاربران ایرانی در بیاورند.

اپلیکیشن تلگرام در سال ۲۰۱۳ میلادی از سوی دو برادر روس به نا م های نیکلا و پاول دوروف ساخته شد و تاکنون بیش از صد میلیون کاربر در جهان دارد. این برنامه به دلیل رمز گذاری مکاتبات از امنیت خوبی برخوردار است. کاربران اپلیکیشن تلگرام را بیشتر ساکنین کشور های خاورمیانه تشکیل می دهند که مایل اند روابط شان در شبکه تلفنی و نت قابل کنترل نباشد.

ضربه نهایی را هم خانم جوانی به نام ژولی لو گوئیک، نماینده شورای شهر برست در شمال غربی فرانسه وارد کرد، اودر توئیتر خود نوشت : یکدفعه کشیش شهید شد و حالا او در بهشت حق دارد از هفتاد بچه دسته کر کلیسا بهره مند شود؟

اشاره این خانم جوان به اخبار تجاوز به کودکان در کلیسا ها می باشد.