سازمان ملل: مهاجران را در سواحل یمن عامدانه به آب انداختند

0
138

قاچاقچیان انسان ۱۲۰ مهاجر را در سواحل یمن وادار کردند که خود را به آب بیندازند. ۲۹ تن از این مهاجران که بسیاری از آنها نوجوان بود‌ند، غرق شدند. سازمان بین‌المللی مهاجران عمل قاچاقچیان را “تکان‌دهنده و غیرانسانی” خواند.

سازمان بین‌المللی مهاجران (IOM) که تحت پوشش سازمان ملل فعالیت دارد، اعلام کرد که قاچاقچیان انسان روز چهارشنبه (۹ اوت) برای آنکه خود گرفتار نشوند، حدود ۱۲۰ نفر را در آب‌های ساحلی یمن به آب انداخته‌اند.

کارکنان این نهاد بین‌المللی چندی بعد جسد ۲۹ نفر از این مهاجران را که اکثر آنها نوجوان و چهار تن حتی کودک بوده‌اند، کشف کرده‌اند. از ۲۲ تن مهاجران نیز هیچگونه اثری در دست نیست.

یکی از مهاجران که توسط امدادگران سازمان بین‌المللی نجات یافته گفت، قاچاقچیان پس از آنکه متوجه گارد ساحلی شدند، مهاجران سرنشین قایق را وادار کردند که خود را به آب بیاندازند. این مهاجران از سومالی و اتیوپی بوده‌اند.

او افزود که قاچاقچیان پس از آن بار دیگر در مسیر سومالی به راه افتادند تا بار دیگر مهاجران تازه‌ای را از سومالی و از طریق همین مسیر به یمن برسانند.

لوران ده بوک، مدیر دفتر سازمان بین‌المللی مهاجران در یمن از عملی “شوکه‌کننده و غیرانسانی” سخن گفت.

طبق ارزیابی مسئولان این سازمان میانگین سنی ۱۲۰ نفری که در قایق مزبور بوده و عامدانه به آب انداخته شده‌اند، ۱۶ سال بیش نبوده است.

خبرگزاری آلمان با تکیه بر داده‌ها و ارزیابی‌های سازمان بین‌المللی مهاجران گزارش داد که تا کنون ۵۵ هزار مهاجر از شاخ آفریقا و از طریق مسیر دریای سرخ و خلیج عدن خود را به یمن رسانده‌اند.

برخی از آنها با توجه به شرایط وخیم حاکم بر کشورشان ناگزیر به ترک وطن شده‌اند.

به گزارش دویچه وله؛ برخی نیز امیدوارند که از طریق یمن خود را به کشورهای ثروتمند حوزه خلیج فارس برسانند و در آنجا کار پیدا کنند.