سازمان ملل: در پانزده ماه گذشته دست کم ٨۵٢ تن در ایران اعدام شده‌اند

0
138

احمد شهید- گزارشگر سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران، از افزایش اعدام ها در این کشور اظهار نگرانی کرده است. بگزارش خبرگزاری فرانسه، سازمان ملل متحد شمار اعدام در ایران در پانزده ماه گذشته را ٨۵٢ مورد ذکر کرده و گفته است این رقم بزرگترین رقم اعدام ها به تناسب جمعیت یک کشور در جهان را نشان میدهد.

آقای شهید، روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری گفت که این افزایش نشان میدهد از زمان به قدرت رسیدن حسن روحانی  وضعیت حقوق بشر در ایران وخیم تر شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سازمان ملل متحد شمار اعدام در ایران در پانزده ماه گذشته را ٨۵٢ مورد ذکر کرده و گفته است این رقم بزرگترین رقم اعدام ها به تناسب جمعیت یک کشور در جهان را نشان میدهد.

images

گزارشگر سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران با تأکید بر اینکه در ایران موارد جنایی که حکم اعدام در مورد آنها صادر شده شوک آور است گفت، در یکی از این موارد فردی که به یک نهاد خارجی کمک کرده بود اعدام شده است.

وی که امروز سه شنبه گزارش تازه خود در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران را به مجمع عمومی سازمان ملل ارائه خواهد کرد گفت از اعدام روز شنبه گذشته ریحانه جباری، بجرم قتل فردی که اورا مورد خشونت جنسی قرار داده بود شوکه شده است.

گزارشگر سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران حسن روحانی، رئیس جمهور ایران را به ناتوانی در انجام تعهدات خود نسبت به بهبود وضعیت حقوق بشر در ایران متهم کرد و گفت او از حمایت پارلمان ایران در اجرای برنامه های سیاسی خود برخوردار نیست.

آقای شهید که در سال ٢٠١١ بعنوان گزارشگر سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران منصوب شد و تا کنون بدلیل مخالفت دولت ایران نتوانسته است به این کشور سفر کند، برای تهیه گزارش خود با بیش از ۴٠٠ ایرانی و شماری از زندانیان در این کشور گفتگوهای تلفنی انجام داده است.

او در بخشی از گزارش خود می گوید که آزادی بیان و عقیده نیز در ایران همچنان با تهدید روبرو است، بگونه‌ای که همین اکنون ٣۵ روزنامه نگار و نزدیک به ٣٠٠ تن دیگر بدلیل انتشار مقالات ویا بدلیل عقاید مذهبی خود زندانی هستند.