سازمان ملل: جمهوری اسلامی با رساندن سلاح به حوثی‌های یمن، تحریم‌های شورای امنیت را نقض کرده است

0
251

سازمان ملل اعلام کرد که جمهوری اسلامی با ارسال سلاح برای حوثی‌های یمن تحریم‌های تسلیحاتی این سازمان علیه این گروه شورشی را نقض کرده است.

خبرگزاری فرانسه روز جمعه ۱۲ ژانویه دی ماه به گزارشی از سازمان ملل دست یافته که در آن تاکید شده که جمهوری اسلامی با ارسال پهباد و موشک‌های بالستیک برای حوثی‌های یمن، تحریم‌های تسلیحاتی شورای امنیت علیه این گروه شیعه را نقض کرده است.

براساس این گزارش این موشک‌ها از مواضع حوثی‌های یمن به سوی عربستان سعودی شلیک شده است.

در گزارش سازمان ملل آمده است که کارشناسان این سازمان به عنوان مسئول نظارت بر اجرای تحریم‌های یمن، به قطعاتی از بدنه موشک و پهبادهای یمنی دست یافته‌اند که منشاء جمهوری اسلامی دارند.

براساس این گزارش جمهوری اسلامی برای شیعیان حوثی، امکان استفاده از موشک‌های بالستیک را فراهم کرده که برخلاف بند ۱۴ قطعنامه ۲۲۱۶ سازمان ملل است.

 از سال ۲۰۱۵ و با شدت گرفتن درگیری میان شورشیان حوثی یمن و دولت عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری این کشور و همزمان با حملات هوائی ائتلاف کشورهای عرب به رهبری عربستان سعودی، شورای امنیت سازمان ملل، حوثی‌های یمن را تحریم کرده است.

جمهوری اسلامی همواره اتهام سلاح رساندن به حوثی‌های یمن را رد کرده است.

بحران در یمن از سال ٢٠۱۱ و همزمان با بهار عربی آغاز شد و طی آن اعتراضاتی علیه علی عبدالله صالح صورت گرفت. وی در سال ٢٠١٢ از ریاست جمهوری کناره‌گیری کرد و پس از او عبد ربه منصور هادی، دولت را در اختیار گرفت. هرچند وی توسط شورشیان حوثی از سپتامبر ۲۰۱۴ از یمن رانده شد و آنها صنعا، پایتخت این کشور را تحت کنترل خود گرفته‌اند.

سازمان ملل می‌گوید که از سال ۲۰۱۵ و با آغاز حملات هوائی ائتلاف کشورهای عرب به یمن، تاکنون بیش از ۸ هزار و ۷۵۰ نفر کشته و ده‌ها هزار نفر زخمی شده‌اند.