سازمان فضایی ناسا دلیل قرمزشدن آب دریاچه ارومیه را اعلام کرد

0
276

ناسا با انتشار تصویر جدیدی از دریاچه ارومیه از تغییر رنگ این دریاچه در ۳‌ ماه گذشته خبر داده و علت آن را تشریح کرد.
این گزارش از سوی ماهواره ناسا، با نام آکوا ۱۰ اعلام شده است. براساس این گزارش دریاچه ارومیه نسبت به ۳‌ماه گذشته تغییر رنگ داده و از رنگ سبز کمرنگ به سمت رنگ قرمز رفته است. ناسا همچنین اعلام کرد: دریاچه شور ارومیه، همانند دریاچه آرال در ازبکستان، طی دهه‌های گذشته رو به تحلیل رفته است.

هر مقدار از آب این دریاچه کاسته و وسعت آن کوچک‌تر شود، شوری آب نیز بیشتر خواهد شد. براساس اعلام ناسا، بر اثر فعالیت موجودات میکروسکوپی داخل این دریاچه و با توجه به کوچک شدن وسعت، رنگ این دریاچه به‌طور متناوب به رنگ‌های قرمز و نارنجی تغییر می‌کند.

براساس یافته‌های آکوآ۱۰ که بر خروجی مهر قرار گرفت، در ماه‌های آوریل و می‌ با وارد شدن مقادیر زیادی از آب شیرین به این دریاچه مواجه هستیم. در این ۲‌ماه برف‌های کوه‌های اطراف ذوب می‌شود و همزمان بارندگی در مناطق شمال‌غرب ایران افزایش می‌یابد و منابع آب شیرین وارد این دریاچه می‌شوند. اما از تابستان، ورودی این منبع آب‌شیرین به دریاچه قطع می‌شود.

در فصل بهار افزایش ورود آب شیرین به این دریاچه، نمک موجود در دریاچه شور را پایین می‌برد، اما با آغاز فصل تابستان و قطع شدن ورود آب شیرین و افزایش دما سطح شوری و خشکی دریاچه نیز افزایش می‌یابد. این درست زمانی است که میکروارگانیسم‌های موجود در آب دریاچه ارومیه رنگ خود را بهتر نشان می‌دهند.

ناسا اعلام کرد: در سال‌های گذشته تغییر رنگ دریاچه بارها دیده شده و رنگ آن بارها از سبز و آبی به قرمزی گراییده است که علت این پدیده در ماه‌های تابستان بیشتر به‌دلیل فعالیت‌های باکتریایی و جلبکی ناشی از گرمای هوا و کاهش ورود منابع آب شیرین به این دریاچه است.

به گزارش همشهری؛ ناسا همچنین به معضل خشکی و کمبود منابع آب شیرین نیز اشاره و تأکید کرد: استفاده بیش از حد از آب در کشاورزی در فصل تابستان نیز مزید بر علت است. بنابر اعلام ناسا در ۱۴ سال گذشته ۷۰ درصد از وسعت سابق دریاچه ارومیه خشک شده و تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد در سال‌های گذشته هر ساله نزدیک به ۲۲۰ کیلومترمربع از این دریاچه خشک شده است.