سازمان سیا اسناد همکاری القاعده و دولت جمهوری اسلامی را منتشر کرد

0
246

سازمان اطلاعات آمریکا، سیا، روز چهارشنبه اول نوامبر شمار بالایی از اسناد بایگانی خصوصی اسامه بن لادن رهبر پیشین شبکۀ القاعده را منتشر کرد. این اسناد که در جریان حمله به مخفیگاه اسامه بن لادن در شهر نظامی “آبوت آباد” پاکستان به دست آمده و در جریان آن رهبر پیشین القاعده نیز کشته شد بعضاً از پیوندها و همکاری های نزدیک القاعده و حکومت اسلامی پرده برمی دارند.

رئیس سازمان اطلاعات آمریکا، مایک پمپئو، در اکتبر گذشته در جریان یک سخنرانی در اندیشکدۀ آمریکایی “دفاع از دموکراسی” وعده داده بود که اسناد مربوط به مناسبات القاعده و جمهوری اسلامی را به زودی منتشر کند. اینک سازمان اطلاعات آمریکا ۴٧۰ هزار سند جدید را که در جریان حمله به مخفیگاه بن لادن به دست آورده در دسترس عموم قرار داده است.

یکی از این اسناد فیلم مراسم ازدواج حمزه، پسر ارشد اسامه بن لادن در جمهوری اسلامی است. اسناد دیگر که پیش از این منتشر شده بودند نشان می دهند که رهبر القاعده قصد داشته پسرش حمزه را به عنوان جانشین خود در رأس شبکۀ القاعده برگزیند. گفته می شود که فرزند القاعده که اکنون ٢٧ یا ٢۸ سال دارد همچنان در ایران به سر می برد.

یکی دیگر از این اسناد متن نوزده صفحه ای دربارۀ پیوندهای القاعده و دولت جمهوری اسلامی است که توسط یکی از معاونان بن لادن تهیه شده است. در این سند می خوانیم که جمهوری اسلامی به “برادران سعودی” القاعده پیشنهاد کرده که در ازای دریافت پول، تجهیزات و آموزش نظامی منافع آمریکا را در خلیج فارس هدف حمله قرار بدهند.

به گفتۀ کارشناسان آمریکایی همین که فرزند و دیگر شخصیت های مهم القاعده با برخورداری از حمایت جمهوری اسلامی در این کشور به سر می برند، از همکاری های دولت تهران و رهبر پیشین القاعده حکایت می کنند. برخی دیگر از اسناد منتشر شده از اختلافات شدید القاعده و مقامات جمهوری اسلامی نیز پرده برمی دارند. یکی از همین اسناد نامه ای است که اسامه بن لادن به رهبر جمهوری اسلامی، خامنه ای، نوشته و طی آن خواستار آزادی نزدیکان و بستگانش در جمهوری اسلامی شده است. اسناد دیگر نشان می دهند که القاعده با ربودن یک دیپلمات ایرانی خواستار مبادلۀ زندانیان میان دو طرف شده بود.

مکاتبات بن لادن و معاونانش نشان می دهند که آنان در عین حال نگران بوده اند که دولت ایران حمزه و دیگر اعضای خانوادۀ اسامه بن لادن را پس از آزادی آنان تعقیب کند. با این همه، کارشناسان آمریکایی با استناد به اسناد منتشر شده می گویند که رهبر پیشین القاعده از کانال ارتباطی و لجستیکی مهمی در خاک جمهوری اسلامی بهره مند بوده است.

در واکنش به انتشار این اسناد توسط سازمان سیا، “ند پرایس”، مشاور رئیس جمهوری پیشین آمریکا، باراک اوباما، گفته است که اسناد منتشر شده اطلاعات تازه ای به دانسته های قبلی آمریکا نمی افزایند و به نظر می رسد که رئیس سازمان سیا با انتشار این اسناد قصد دارد آب به آسیاب کسانی بریزد که خواستار جنگ با جمهوری اسلامی هستند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه؛ “ند پرایس” همچنین گفته است که رئیس سازمان سیا با این اقدام ها به راهبرد دولت جورج بوش نزدیک شده است که با تأکید بر پیوندهای تروریستی، تغییر رژیم را توجیه می کرد.