ساخت مراکز پناهجویی در خارج از اتحادیه اروپا

0
307

دو مقام اروپایی پیشنهاد کرده‌اند که مراکز پناهجویی خارج از اتحادیه اروپا برپا شود. با این شرط که بعد از سیر مراحل قانونی راه برای پناهجویان واجد شرایط برای ورود به اروپا هموار گردد.

گرنوت بلومل، رئیس دفتر صدراعظم اتریش از حزب محافظه‌کار ÖVP روز شنبه ۲۳ ژوئن در گفت‌وگو با فرستنده رادیویی “دویچلند فونک” خواستار برپایی مراکز پناهجویی در خارج از مرزهای اتحادیه اروپا شده است.

او با اشاره به لزوم حفاظت از مرزهای اروپا گفت، در این مراکز پرونده پناهجویانی که ثبت نام کرده‌اند بررسی و معلوم خواهد شد که کدام یک از آن‌ها استحقاق دریافت پناهندگی و ورود به اتحادیه اروپا را خواهد داشت.

بلومل به استرالیا اشاره کرد که نمونه خوبی از این دست است و مراکز پناهجویی خود را سال‌هاست که در جزایر اقیانوس آرام بنا کرده است.

او گفت، اروپا باید با این تصمیم به قاچاقچیان انسان در شمال آفریقا این پیام را منتقل کند که ورود به اروپا سهل نیست تا مهاجران کم‌تری حاضر باشند سوار قایق‌های آن‌ها در دریای مدیترانه شده و مسیر پرخطر اروپا را طی کنند که ممکن است به قیمت جانشان تمام شود.

گرنوت بلومل گفت، نباید این گونه باشد که هر کس تصور کند وقتی سوار این قایق‌ها شد خودبخود “یک بلیط برای اروپا” گرفته است. او این اقدام را “انسان‌دوستانه” خواند و گفت: «اروپا اگر با تصمیم‌های خود انگیزه کم‌تری برای آن‌ها ایجاد کند، انسان‌های کم‌تری نیز وارد این راه خواهند شد.»

رئیس ‌دفتر صدراعظم اتریش این پیشنهاد را مطرح کرد که همزمان باید برای مهاجران راه‌های قانونی برای ورود به اروپا ارائه‌ شود.

پیشنهاد او در آستانه برپایی نشست رؤسا و رهبران اتحادیه اروپا در بروکسل و همزمان با داغ شدن بحث‌های مربوط به مسئله پناهجویی در اتحادیه اروپا مطرح می‌شود. آلمان که ابتکار این نشست را در دست دارد طرفدار طرحی برای افزایش سهم‌پذیری پذیرش پناهجویان در برخی کشورهای اروپاست. اما همه کشورهای اروپایی موافق این طرح نیستند.

بلومل در این رابطه گفت، اگر آلمان مهاجران بیشتری را به خارج از مرزهای خود بفرستد، اتریش و دیگر کشورها نیز از این الگو پیروی خواهند کرد.

اظهارات مشابه رئیس شورای اروپا

همزمان دونالد تاسک، رئیس شورای اروپا نیز با توجه به نشست بروکسل پیشنهاد کرده که پناهجویانی که از راه‌های دریایی راهی اروپا می‌شوند را نباید به صورت خودکار به داخل اروپا راه داد، بلکه برای آن‌ها باید مراکزی در خارج از مرزهای اتحادیه اروپا در نظر گرفت.

به گزارش دویچه وله؛ با بالا گرفتن بحث‌های پناهجویی در سطح اروپا برخی از سیاستمداران اروپایی نگران فروپاشی یکپارچگی اتحادیه اروپا شده‌اند. در شرایطی که تنها یک روز به نشست بروکسل مانده سیاستمداران ارشد اروپا از شکاف در اتحادیه اروپا ابراز نگرانی کرده و هشدار داده‌اند که سیاست پناهجویی نباید وحدت اروپا را در هم بشکند.