ساخت اولین موتورسیکلت کاملا بی‌صدا

0
278

سازمان تحقیقات پیشرفته دفاعی ایالات متحده آمریکا (دارپا) اولین موتورسیکلت کاملا بی‌صدا را طراحی و تولید کرد.

 موتورسیکلت شناسایی سایلنت هاوک (Silent Hawk) مجهز به موتور هیبرید کاملا بی‌صدا است. این موتور در شرایط معمولی سوخت دیزل مصرف می‌کند و در شرایط اضطراری، شناسایی و حرکت در نقاط صفر مرزی می‌تواند با الکتریسیته کار کند.

سازمان دارپا تاکنون دو نمونه آزمایشی این موتور را تولید کرده است تا در صورت کسب استانداردهای ارتش ایالات متحدهآمریکا، مجوز تولید را دریافت کند.

الکس دزویل، مهندس و طراح صنعتی سازمان دارپا عنوان کرد: با توجه به اهمیت حفظ جان نیروهای ویژه در حین ماموریت‌های شناسایی، مهندسان دارپا از موتور پیشرفته با قابلیت مصرف سوخت‌های متفاوت مثل دیزل، بنزین، سوخت جت و حتی روغن زیتون استفاده کرده‌اند.

وی در ادامه افزود: عملکرد این موتورسیکلت با یک سوئیچ دو حالته قابل تغییر است، به‌طوری ‌که کاربر با استفاده از یک سوئیچ می‌تواند سیستم حرکتی را از وضعیت موتور درون‌سوز به وضعیت موتور الکتریکی با تولید کم‌ترین صدا معادل ۵۵ دسی‌بل تغییر دهد. این میزان معادل صدای موجود در اتاق است.

به گزارش ایسنا، میزان آلودگی صوتی موتورسیکلت Hawk در وضعیت حرکت با موتور درون‌سوز تقریبا معادل صدای جاروبرقی متوسط یعنی حدود ۷۵ دسی‌بل است.