زیبایی‌های یک جنگجوی پرتغالی

0
274

جنگجوی پرتغالی شاید یک عنوان انسانی باشد، اما در اصل نام جانداری دریایی شبیه به عروس دریایی است که می‌تواند بسیار مرگبار باشد.

این جاندار عضوی از گروهی از نرم‌تنان به نام سیفونوفورس است، اعضای این گروه به جای اینکه یک موجود زنده یکپارچه باشند،‌مجموعه‌ای از واحد‌ها با ساختار ژنتیکی یکسان هستند که هریک کاری مجزا انجام می‌دهند. بخشی از آنها شاخک‌ها را تشکیل می‌دهند و بخشی دیگر ساختار گوارشی را ایجاد می‌کنند.

شاخک‌های این جنگجو شکار را اسیر کرده و فلج می‌کند. گاه ممکن است طول این شاخک‌ها به ۵۰ متر نیز برسد. شاخک‌ها حاوی بخش‌هایی نیزه مانند هستند که می‌توانند ترکیبی از مواد سمی را به بدن شکار تزریق کند.

14-8-27-1054902

براساس گزارش همشهری به نقل از نشنال‌جئوگرافیک، نیش این جاندار می‌تواند تمامی آبزیان کوچک را از پا درآورد، اما خطر این موجود برای انسان‌ها به سن قربانی و محل گزیدگی بستگی دارد زیرا ضخامت پوست در مناطق مختلف بدن متفاوت است و در عین حال زنان و کودکان از پوست نازکتری نسبت به مردان برخوردارند. گزیدگی در ناحیه گردن یک کودک می‌تواند مرگبار باشد زیرا حجم زیادی از سم وارد جریان خون می‌شود. اما گزیدگی در ناحیه کمر یک مرد خطری به جز سوزش و التهاب به دنبال نخواهد داشت.

14-8-27-9555305_08

همچنین پروتئین‌ها و چربی‌هایی که سلول را احاطه کرده‌اند به آرامی توسط سم تجزیه شده و جنگجو می‌تواند شکارش را به آرامی هضم کند.

قسمت بادکنکی این جاندار امکان شناور شدن و حرکت کردن در سطح آب را برایش فراهم می‌آورد درحالی که شاخک‌هایش در زیر آب پنها و در انتظار شکار هستند. شناور بودن آنها باعث شده به شدت در معرض تشعشعات فرابنفش خورشید قرار بگیرند، اشعه‌ای که می‌تواند با ایجاد جهش ژنتیکی منجر به ابتلا به سرطان شود.

14-8-27-9563206

اما این جاندار با داشتن رگه‌های رنگارنگ و زیبایی در بدنش از ابتلا به چنین سرنوشتی خودداری می‌کند. به گفته محققان این رنگ‌ها عملکردی ضد‌آفتاب‌مانند دارند و می‌توانند طول‌موج‌های مختلفی از فرابنفش را به خود جذب کنند.

14-8-27-10102110

همین رشته‌های رنگی باعث شده تا این جنگجوی مرگبار به مجسمه‌های شیشه‌ای و زیبا شباهت پیدا کند و به سوژه عکاسی به نام آنساروف تبدیل شوند.