ریچارد آتن بورو برنده اسکار درگذشت

0
182

ریچارد آتن بورو بازیگر و کارگردان سرشناس انگلیسی در ۹۰ سالگی درگذشت.

سر ریچارد آتن بورو که به عنوان کارگردان فیلم «گاندی» برنده جایزه اسکار شده بود و در بیش از ۷۰ فیلم به عنوان بازیگر ظاهر شده بود، درگذشت.

آتن بورو که ۲۰ سال تلاش کرد تا فیلم «گاندی» را بر مبنای زندگی مهاتما گاندی بسازد، شاهد دریافت ۸ جایزه اسکار برای فیلمش بود که اسکار بهترین کارگردانی از جمله آنها بود.

آتن‌بورو به عنوان یک تهیه کننده، کارگردان و بازیگر شناخته شده بود. او جایزه بفتا را در سال ۱۹۶۴ برد و این در حالی بود که همزمان برای دو فیلم «بعدازظهر نمناک» و «تفنگ ها در باتاسی» نامزد دریافت این جایزه شده بود. او دو جایزه گلدن گلوب در کارنامه اش داشت که برای بازی در «دانه های شن» در سال ۱۹۶۶ و «دکتر دولیتل» در سال ۱۹۶۷ دریافت کرده بود. یک گلدن گلوب نیز برای کارگردانی فیلم «اوه! چه جنگ دوست داشتنی» در سال ۱۹۶۹ به او اهدا شده بود.

دیوید کامرون در تجلیل از وی در توییترش نوشت: ریچارد آتن‌بورو از بزرگان سینما بود.

آتن‌بورو همچنین جایزه بهترین بازیگر را از جشنواره فیلم برلین برای بازی در «سکوت خشمگین» در سال ۱۹۶۰ دریافت کرده بود. او به عنوان کارگردان نیز برای بازیگرانش چندین نامزدی اسکار به ارمغان آورد که نامزدی اسکار برای دنزل واشنگتن در «آزادی گریان» در سال ۱۹۸۷، رابرت داوین جونیور برای «چاپلین» در سال ۱۹۹۲ و آنتونی هاپکینز برای «سرزمین سایه ها» در سال ۱۹۹۳ را شامل می‌شود.

ریچارد ساموئل آتن‌بورو متولد ۱۹۲ در کمبریج انگلستان بود و در سال ۱۹۷۶ لقب سر را دریافت کرد. او مدتی نیز رییس آکادیم سلطنتی هنرهای نمایشی بریتانیا بود.

او از جمله بازیگران فیلم «فرار بزرگ» در کنار استیو مک کویین در سال ۱۹۶۳ بود. وی در سال ۱۹۶۶ در کنار جیمز استوارت در «پرواز ققنوس» ظاهر شد و با شرلی مک لین در «برکت خانم بالاسم» در سال ۱۹۶۸ بازی کرد.

او کارگردانی را در سال ۱۹۶۸ با فیلم «اوه! چه جنگ دوست داشتی» شروع کرد که جان لنون از گروه بیتل در این فیلم او را همراهی می کرد. این فیلم ۱۶ جایزه بین المللی دریافت کرد که یک گلدن گلوب از جمله آنها بود.

پس از ساخت فیلم «چاپلین» در سال ۱۹۷۸ او در سال ۱۹۹۳ برای اسپیلبرگ در فیلم «پارک ژوراسیک» جلوی دوربین رفت و در سال ۱۹۹۷ در قسمت دوم این فیلم نیز ظاهر شد.

به گزارش  مهر به نقل از هالیوود ریپورتر،اسپیلبرگ با صدور بیانیه ای در فقدان او نوشت: دیکی آتن‌بورو از همه چیز در زندگی‌اش به غلیان در می‌آمد- خانواده، دوستان، کشورش و شغلش. او با فیلم «گاندی»‌اش هدیه بزرگی به جهانیان داد و استادی واقعی در نقش جان هاموند در دنیای دایناسورهای «ژوراسیک پارک» بود. او دوستی عزیز بود و من هم از شمار افراد پایان ناپذیری هستم که به او ادای احترام می‌کنند.

www.dailymail.co.uk