ریزش ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومانی قیمت برخی خودروها در بازار

0
127

قیمت برخی خودروها در پی اعلام قیمت‌های جدید خودرو از سوی شورای رقابت و ستاد تنظیم بازار، امروز در بازار شاهد ریزش ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومانی بوده است، در عین حال خبری از انجام معاملات نیست.

 با اعلام قیمت‌های جدید انواع خودروهای شرکت سایپا و ایران خودرو توسط ستاد تنظیم بازار، امروز بازار خرید و فروش خودرو با شوک کاهش قیمت‌ها روبه‌رو شد ولی شاهد هیچ معامله‌ای نیست.

بر اساس تصمیم ستاد تنظیم بازار، قرار بر این شد قیمت محصولات ایران خودرو ۱۰ درصد و سایپا ۲۳ درصد افزایش پیدا کند، علاوه بر این، قیمت متعارف خودرو در کف بازار نیز همان قیمت تحویل خودرو درب کارخانه به‌اضافه حداکثر ۱۰ درصد خواهد بود.

مطابق اعلام رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اگر قیمت بازار بیش از سود ۱۰درصدی باشد با متخلفان برخورد لازم صورت خواهد گرفت.

پس از اعلام توافقات روز گذشته مسئولان در حوزه قیمت خودرو، امروز بازار خرید و فروش خودرو با ریزش عجیب قیمت‌ها روبه‌رو شده است، به‌عنوان نمونه پژو ۴۰۵ که پیش از این با رقم‌های ۱۳۵ تا ۱۴۰ میلیون تومان به فروش می‌رسید امروز با قیمت ۱۱۰ میلیون تومان و پژو ۲۰۶ تیپ ۲ از ۱۴۰ میلیون تومان به ۱۱۵ میلیون تومان رسیده است.

فعالان بازار می‌گویند: با توجه به اینکه هنوز قیمت‌های جدید انواع خودرو به کارخانه‌ها ابلاغ نشده است، به همین دلیل معالات در بازار متوقف شده تا طی روزهای آینده براساس قیمتهای جدید خرید و فروش خودرو آغاز شود.

فروشندگان خودرو با اعلام اینکه برخی از نابلدهای بازار در یک ماه اخیر برای کسب سود اقدام به خرید خودرو کرده بودند می‌گویند: به‌اعتقاد ما پراید ۹۰ میلیون تومان فقط روی کاغذ بود و در عمل معامله‌ای با این رقم صورت نمی‌گرفت اما جو روانی بازار عاملی شده بود تا برخی برای کسب سود بیشتر اقدام به خرید خودرو آن هم با قیمتهای بالا کنند. در شرایط فعلی با قیمت‌های جدید به‌طور حتم این افراد ضررهای میلیونی خواهند کرد.

تسنیم نوشت؛ فعالان بازار می‌گویند “با اعلام شورای رقابت، قیمت مصوب پراید ۴۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است که با محاسبه سود ۱۰درصدی این خودرو در آینده در بازار ۴۶ میلیون تومان به فروش خواهد رسید. “