رکورد جدید گرمترین ماه جهان در جولای ۲۰۱۶

0
133

جولای سال ۲۰۱۶ به عنوان گرمترین ماه جهان از سال ۱۸۸۰ تا به امروز بوده‌است، و به نظر می‌رسد بشر تلاشی سخت در پیش گرفته تا هرماه رکورد تازه‌ای در گرم‌کردن زمین ثبت کند.

 میانگین دمای ماه جولای ۰.۸۴ سانتیگراد گرمتر از میانگین جهانی هوا در سال‌های ۱۹۵۰ تا ۱۹۸۰ بوده‌است و همچنین نسبت به گرمترین ماه پیشین جهان نیز ۰.۱۱ درجه گرمتر بوده‌است.

اگر نام ماه جولای به عنوان گرمترین ماه جهان آشنا می‌آید شاید به این دلیل باشد که این ماه دهمین ماه متوالی است که رکورد گرما را در سرتاسر جهان شکسته است. به گفته کریس فیلد دانشمند اقلیمی موسسه کارنگی موضوع ترسناک این است که رکورد‌شکنی گرمای جهانی به رسمی ماهانه تبدیل شده‌است.

به گفته ناسا، ماه جولای از سال ۱۸۸۰، زمانی که ثبت داده‌های دمایی هوا آغاز شده‌است تا به امروز گرم‌ترین ماه جهان بوده است. پیش از این رکوردار گرم‌ترین ماه‌های سال ماه‌های جولای سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۱ بوده‌اند. جولای ۲۰۰۹ و آگوست ۲۰۰۹ نیز در میان ۱۰ ماه گرم جهان حضور دارند.

علاوه بر جولای ۲۰۱۶ که دهمین ماه متوالی بوده‌است که دمایی رکورد‌شکن را تجربه کرده‌است،‌ ژوئن ۲۰۱۶ گرمترین ژوئن جهان و می ۲۰۱۶ گرمترین ماه می جهان بوده است. اولین ماهی که دمای آن یک درجه گرمتر از میانگین جهانی ثبت شد،‌اکتبر ۲۰۱۵ بوده‌است.

براساس گزارش همشهری به نقل از ناسا، سازمان اقیانوسی و اتمسفری آمریکا نیز جولای ۲۰۱۶ را به عنوان چهاردهمین ماه متوالی گرم جهان اعلام کرده‌است. به گفته این سازمان آغاز موج رکورد‌شکنی گرما به می ۲۰۱۵ باز می‌گردد. دلیل این اختلاف معیارهای سنجش متفاوت این سازمان با سازمان فضایی آمریکا است.