رویش بوته‌ها و لانه‌گذاری پرنده‌ها بر کتیبه‌های ساسانی نقش رستم

0
120

رویش گیاهان بر سازه‌ها و کتیبه‌های تاریخی در محوطه باستانی نقش رستم این محوطه را با تهدید مواجه کرده است و یا به تعبیری دیگر رویش گیاهان بر کتیبه‌های تاریخی این محوطه موجب تخریب خاموش و مداوم آثار تاریخی نقش رستم شده است.

محوطه تاریخی نقش رستم در ۶کیلومتری تخت جمشید قرار دارد که دارای آثار ارزشمندی شامل آرامگاه ۴ تن از پادشاهان هخامنشی، نقش برجسته‌های متعدد از وقایع مهم دوران ساسانی، بنای کعبه زرتشت و… است. براساس این گزارش، رویش گیاهان در کتیبه‌ها و نقش برجسته نقش رستم باعث شده ترک‌های مشهودی براین آثار ایجاد شود.

مشاور برنامه‌ریزی خانه فرهنگ جاودان در شیراز گفته است: رویش گیاهان نه‌تنها در کتیبه‌های نقش رستم بلکه در دیگر بناهای تاریخی نیز می‌تواند در درازمدت تأثیرگذار باشد و روند تخریب بنا را تسریع بخشد.

به گفته امین طباطبایی، رویش گیاهان در تخریب بنا تأثیرگذار است و از دلایل اصلی رویش گیاهان در کتیبه‌های نقش رستم نزدیکی این بنا به پتروشیمی و افزایش میزان رطوبت و باران‌های اسیدی است. براساس آنچه این باستان‌شناس اعلام کرد، باران‌های اسیدی باعث افزایش رطوبت موجود در اطراف بنا و در نهایت رویش گلسنگ و گیاهان بر آثار می‌شود که در درازمدت در تخریب بناها و آثار تاریخی تأثیر دارد.

به گزارش مهر؛ مشاور برنامه‌ریزی خانه فرهنگ جاودان با بیان اینکه ریشه بوته‌ها می‌تواند در فشار آوردن به کتیبه و در نهایت تخریب و متلاشی شدن آنها مؤثر باشد گفت: با عمیق‌تر شدن ریشه گیاهان احتمال می‌رود که صدمات زیادی به کتیبه‌ها وارد شود. آنطور که این باستان‌شناس گفته است، علاوه بر رویش بوته‌ها بر کتیبه‌ها و بناهای تاریخی محوطه باستانی و ارزشمند نقش رستم با عمیق شدن ریشه بوته‌ها در این آثار شرایط مناسبی برای لانه‌گزینی پرندگان در این آثار فراهم شده که در از بین رفتن کتیبه‌ها مؤثر است.