رویترز: کاخ سفید اضافه کردن نام سپاه پاسداران را به فهرست سازمان‌های تروریستی بررسی می‌کند

0
586

رویترز در گزارشی به نقل از چند مقام رسمی آمریکا اعلام کرد دولت ترامپ از نهادهایی در این کشور خواسته تا طرحی را بررسی کنند که می تواند به قراردادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی جمهوری اسلامی را به فهرست سازمان های تروریستی منجر شود.

رویترز روز چهارشنبه ۲۰ بهمن، در گزارش خود نوشت این مقام های آمریکایی گفته اند که چند نهاد دولت که در مسایل مربوط به فهرست سازمان های تروریستی فعالیت دارند، برای قراردادن احتمالی نام سپاه در این لیست مورد مشورت قرار گرفته اند.

رویترز می گوید هنوز نسخه طرح احتمالی برای قراردادن نام سپاه در فهرست سازمان های تروریستی را ندیده است. همچنین هنوز کاخ سفید به این خبر واکنشی نشان نداده است.

در حال حاضر تعدادی از مقام های سپاه پاسداران و شرکت های وابسته به آن و حتی شرکت های خارجی که با سپاه کار می کنند، در لیست تحریم های آمریکا قرار دارند.

سپاه پاسداران که قوی ترین نهاد نظامی امنیتی در جمهوری اسلامی  است، در تقریبا تمام صنایع و تجارت های کلیدی جمهوری اسلامی، چه در داخل و چه با دنیای خارج به انواع مختلف دخیل است. جمهوری اسلامی  نقش سپاه در فعالیت های تروریستی را رد می کند.

جزییاتی از طرح احتمالی کاخ سفید برای قرار دادن نام سپاه در فهرست سازمان های تروریستی

در حال حاضر سپاه قدس به فرماندهی قاسم سلیمانی شاخه برون مرزی سپاه است و در کشورهای عراق و سوریه فعالیت نظامی دارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، قرار دادن احتمالی سپاه پاسداران در فهرست سازمانهای تروریست نیز در راستای «دلسرد کردن» و ممانعت از سرمایه گذاری های خارجی در جمهوری اسلامی است، که مستقیما به تضعیف بنیه اقتصادی سپاه پاسداران منجر خواهد شد.

در هفته اخیر تنش بین آمریکا و ایران افزایش یافته است. ایران یک آزمایش موشک بالستیک انجام داد که به گفته مقام های آمریکایی خلاف قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است.

براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، ایران از آزمایش موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته ای منع شده است.

مقام های اطلاعاتی آمریکا بعد از آزمایش موشکی ایران هشدار دادند که این کشور را بیش از پیش زیر نظر دارند.

از سوی دیگر مقام های نزدیک به پرزیدنت ترامپ هشدار داده اند که جمهوری اسلامی بداند رئیس جمهوری جدید آمریکا «نرمش» رئیس جمهوری قبلی را با جمهوری اسلامی نخواهد داشت.

مایک پنس معاون ترامپ هم گفته بود، بهتر است ایران دنبال محک‌زدن اراده رئیس‌ جمهوری جدید آمریکا نباشد

سخنگوی کاخ سفید روز سه شنبه همچنین در نشست خبری با خبرنگاران گفت اگر پرزیدنت ترامپ اقدامی را در ارتباط با جمهوری اسلامی مناسب بداند، انجام می‌دهد.

در گزارش رویترز ذکر شده که قراردادن احتمالی سپاه پاسداران در فهرست نهادهای تروریستی مقابله با اقدامات آشوب برانگیز تهران در منطقه مانند حمایت بی دریغ از بشار اسد رئیس جمهوری سوریه و حزب الله لبنان و یا تامین تسلیحات و مهمات برای شورشیان حوثی در یمن را از لحاظ «نظامی و سیاسی» تسهیل می کند. اما برخی معتقدند که این کار می تواند خود به صورت عامل محرکی درآمده و بالقوه به بی ثباتی و آشوب بیشتر در خاورمیانه منجر شود.

با این حال، یکی از تحلیلگران سیاسی می گوید، احیای بازدارندگی آمریکا در برابر تهران، در اولویت اول است.

به گزارش صدای آمریکا؛ مارک دوبویتس، نهاد دفاع از دموکراسی گفته است: در یک سال اخیر، به بازدارندگی آمریکا صدمه زیادی وارد شده، چون تهران معتقد است واشنگتن تمایل ندارد برای مقابله با تحرکات بی ثبات کننده آن، از شبکه از تحریم ها استفاده کند. اگر بازدارندگی آمریکا در این خصوص ترمیم و احیاء نشود، دست و پای دولت آینده را می بندد، و سمت گیری آمریکا در برابر جمهوری اسلامی، عملا فلج خواهد شد.