رویترز: دیپلمات دولت جمهوری اسلامی محاکمه شده در بلژیک تهدید به عملیات انتقام‌جویانه کرد

0
50

خبرگزاری رویترز فاش کرد که اسد الله اسدی دیپلمات دولت جمهوری اسلامی که به اتهام تلاش برای انفجار گردهمایی شورای ملی مقاومت ایران در پاریس، در بلژیک محاکمه می‌شود، تهدید کرده اگر مجرم شناخته شود، گروه‌های ناشناخته دست به عملیات تلافی‌جویانه خواهند زد.

در مطلبی که خبرگزاری رویترز ۹ اکتبر ۲۰۲۰ به قلم جان آیریش منتشر کرد، آمده که بنابر یک سند پلیس، یک دیپلمات دولت جمهوری اسلامی که در بلژیک متهم به طراحی برای بمبگذاری جلسه یک گروه تبعیدی اپوزیسیون ایرانی در فرانسه است، به مقامات نسبت به احتمال تلافی توسط گروههای ناشناخته اگر او مجرم شناخته شود،‌ هشدار داد.

بازجویان بلژیکی اسدالله اسدی که کنسول سوم سفارت دولت جمهوری اسلامی در وین مستقر بود به همراه سه نفر دیگر را در اکتبر ۲۰۱۸ به خاطر برنامه ریزی برای یک حمله در آن سال علیه گردهمایی شورای ملی مقاومت ایران در پاریس که در آن مقامات ارشد سابق آمریکایی، اروپایی و عرب شرکت داشتند،‌ متهم کردند. مقامات فرانسوی گفته اند که او مسئول اطلاعات در جنوب اروپا بود و با دستور جمهوری اسلامی عمل می کرد.

یادداشت های یک جلسه در تاریخ ۱۲ مارس بین اسدی و پلیس بلژیک که توسط رویتر مشاهده شده است، نشان می دهد او به مقامات بلژیکی هشدار داده که پرونده وی از نزدیک توسط گروههای ناشناس در ایران و کشورهای همسایه زیر نظر است.

یکی از سخنگویان دادستانی بلژیک درباره اظهارات این دیپلمات دولت جمهوری اسلامی گفت: «چنین تهدیداتی می توانند حادث شوند، ولی ما همواره اقدامات ضروری امنیتی را اتخاذ می‌کنیم.»

اسدی مدعی شده که این اظهارات را بدون هماهنگی سفارت دولت جمهوری اسلامی مطرح می‌‎کند. دیمیتری دو بکو وکیل اسدی اما این موضوع که موکلش اقدام به تهدید کرده باشد را تکذیب کرد.

العربیه نوشت؛ دوبکو به رویتر گفت: «این مطلقا تهدید به اقدام متقابل نیست و در صورتی که چنین برداشتی از آن شده باشد صرفا یک سوءتفاهم است.»