رویترز: حمایت جمهوری اسلامی از حوثی‌ها و نقش آن در جنگ یمن افزایش یافته است

0
181

خبرگزاری رویترز روز سه شنبه در گزارشی اختصاصی به نقل از برخی مقام‌های آگاه از کشورهای غربی و منطقه خاور میانه نوشت، جمهوری اسلامی ارسال تجهیزات پیشرفته و اعزام مشاوران نظامی خود را به یمن، به منظور حمایت از شورشیان شیعه آن کشور، افزایش داده است.

یمن، واقع در جنوب شبه جزیره عربستان، از حدود دو سال پیش شاهد شورش شیعیان حوثی علیه عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری قانونی و بروز ناآرامی‌ و درگیری‌های مرگباری بوده که منجر به دخالت مستقیم نظامی عربستان سعودی، رقیب منطقه‌ای جمهوری اسلامی، شده است.

رویترز به نقل از کارشناسان مسائل منطقه می‌نویسد، نتیجه جنگ شبه نظامیان حوثی مورد حمایت جمهوری اسلامی و طرفداران علی عبدالله صالح رئیس جمهوری پیشین یمن با ائتلاف به رهبری ریاض و نیروهای وفادار به منصور هادی، هر چه باشد موازنه قدرت در خاور میانه را تغییر می‌دهد.

این خبرگزاری از قول منابع آگاه به مسائل نظامی، که نخواستند هویتشان فاش شود، می‌گوید جمهوری اسلامی با ارسال تجهیزات نظامی بیشتر و تقویت سایر روشهای حمایتی خود از نیروهای شورشی یمن در چند ماه گذشته، نقش بزرگتری را در درگیری‌های دو ساله آن کشور ایفا می‌کند.

به عقیده منابع خبری رویترز، رویکرد جمهوری اسلامی در یمن مشابه همان رویکردی است که پیشتر در لبنان و برای حمایت از همپیمان خود، یعنی گروه شبه نظامی شیعه حزب الله، در پیش گرفته بوده و همچنان نیز آن را ادامه می‌دهد.

به گزارش صدای آمریکا؛ عربستان سعودی و همپیمانان غربی و منطقه‌ای آن، جمهوری اسلامی را به دخالت در امور داخلی یمن و دیگر کشورهای منطقه، از جمله عراق، سوریه و بحرین، متهم می‌کنند و فعالیت‌های ایران در منطقه را «بی‌ثبات کننده» می‌دانند. تهران این اتهام را رد می‌کند.