روند استیضاح ترامپ چگونه خواهد بود؟

0
187

پیشبرد روند تحقیقات استیضاح توسط کمیته منتخب امور اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا به ریاست آدام شیف، عضو دموکرات این کمیته انجام شد.

به گزارش یو. اس‌. ای تودی، مجلس نمایندگان آمریکا روز پنجشنبه قطعنامه آغاز روند استیضاح رئیس جمهور آمریکا را تصویب کرد. مجلس نمایندگان با اکثریت ۲۳۲ رأی موافق در برابر ۱۹۶ رأی مخالف این قطعنامه را تصویب کرد.

نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در نامه ای به نمایندگان دموکرات خبر داده بود که این قطعنامه جزییات اقدام‌های آتی مجلس و از جمله جلسات عمومی استماع و دیگر رویه‌های مرتبط با انتشار مدارک مورد نظر مجلس نمایندگان در این فرآیند را آشکار می‌سازد.

این رأی گیری، نخستین اقدام رسمی برای حمایت از روند استیضاح دونالد ترامپ در مجلس نمایندگانی است که دموکرات‌ها کنترل آن را در دست دارند. اما حالا با تصویب این قطعنامه چه اتفاقی خواهد افتاد؟

کمیته‌های اطلاعاتی و قضایی مجلس نمایندگان جلسات استماعی را برگزار می‌کنند و جزئیات شهادت افراد در جلسات پیشین که پشت درب‌های بسته برگزار می‌شد، هم اکنون برای عموم مردم آشکار می‌شود. به مشاور یا وکیل ترامپ هم اجازه داده خواهد شد که در این جلسات حضور یابند و اسناد و مدارک و گزارش‌های مورد نیاز را ارائه دهند و حتی به پرسش و پاسخ از شاهدان حاضر در جلسات بپردازند. این در حالی است که هنوز مشخص نشده این جلسات دقیقا چه زمانی آغاز می‌شوند.

زمانی که پس از تصویب آغاز روند استیضاح، از جری نادلر، رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا پرسش شد که چه زمان این جلسات آغاز می‌شوند، وی پاسخ دقیقی ارائه نکرد و فقط گفت: باید از آدام شیف، رئیس کمیته اطلاعاتی بپرسید. این مسئله بستگی به سرعت پیشروی مسائل دارد و من الان نمی‌توانم به آن پاسخ قطعی دهم.

روند استیضاح چگونه است؟

روزنامه تلگراف در مطلبی نوشت: در واقع کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا اتهامات و جرم‌های رئیس جمهور را برای استیضاح او مطرح می‌کند. در مرحله بعد، مجلس نمایندگان برای یکی از این اتهامات یا همه آن‌ها جلسات رأی گیری برگزار می‌کند. در صورتی که اکثریت به استیضاح ترامپ رأی موافق دهند، رئیس جمهور استیضاح می‌شود.

پس از آن دادگاهی برای اتهامات تأیید شده رئیس جمهور در مجلس سنا برگزار می‌شود. در این مرحله سنا هم برای محکوم کردن ترامپ رأی گیری برگزار می‌کند. در اینجا دو سوم اعضای سنا باید رأی دهند که رئیس جمهور از سمت خود برکنار شود. در صورتی که ترامپ از ریاست جمهوری برکنار شود، معاون او تا زمان باقیمانده خدمت او جانشین ترامپ می‌شود.

شایان ذکر است، استیضاح ترامپ از آنجا شدت گرفته که دموکرات‌ها که اکثریت کنگره را در دست دارند معتقدند ترامپ در گفتگوی تلفنی خود با رئیس‌جمهور اوکراین که اواخر تیرماه گذشته صورت گرفت، از او خواسته درباره هانتر بایدن، پسر جو بایدن، معاون رئیس‌جمهوری باراک اوباما تحقیق کند. درخواستی که می‌تواند سوءاستفاده از مقام ریاست‌جمهوری با هدف مطامع سیاسی در انتخابات سال آینده آمریکا ارزیابی شود. چراکه جو بایدن در حال حاضر رقیب دموکرات ترامپ به حساب می‌آید. 

مطلب قبلیداعش رهبر جدید این گروه را معرفی کرد
مطلب بعدیروزنامه وطن امروز دوباره منتشر می‌شود
پوریا نژادویسی
فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد برنامه برنامه سازی تلویزیون از دانشکده صدا و سیما. کارمند سابق معاونت سیاسی سازمان صدا و سیما ( اداره کلّ اخبار و اطلاعات ) تهیه کننده و کارگردان برنامه‌هایی‌ چون : دختران فراری پارک ملت- مجموعه عاشوراییان- ماجرای ورود گوشت‌های آلوده به کشور- هویت- رنگ و نقش- سیمای خانواده؛ قسمت خانواده و جوان- سازنده اولین فیلم آموزشی در خصوص نحوه چگونگی‌ رأی گیری برای ستاد انتخابات وزارت کشور- فیلم مستند دیدار سفیر کشور ژاپن در ایران از شهر همدان- مجری و خبرنگار مراکز ؛ تهران ؛ کیش ؛ همدان ؛ فارس- مسول پوشش خبری زلزله بم در سال۱۳۸۲- سر تیم خبری جلسات هیات دولت- سر تیم خبری جلسات بیت رهبری- سر تیم خبری سفرهای هیات دولت- عضو تیم خبری سفرهای رهبری- یکی‌ از عکاسان پروژه محرمانه قرار گاه سازندگی خاتم الانبیا در سایت ( قرب نوح )- همکار در برنامه‌های مختلف با عناوین دیگر چون : مشاور ؛ یکی‌ از کارگردانان هنری ؛مشاور مجری طرح ؛ نماینده حراست ؛ ناظر کیفی و پخش و ... **- عضو شورای عالی‌ تحقیق و مبارزه با مواد مخدر در وزارت کشور - عضو هسته مرکزی گزینش کلّ کشور - دبیر کنگره وزرای شهید هیات دولت در ریاست جمهوری - نماینده بنیاد شهید در ستاد کلّ نیروهای مسلح ( سماجا ) ديگر مسئوليت های پوريا نژاد ويسی از اين قرار است: - همکاری با نشريه گل آقا - همکاری کوتاه مدت با روزنامه کيهان در سال ۱۳۷۸ - تهيه کننده ی برنامه پرسش و پاسخ با دختران فراری پارک ملت، که از بخش خبری شبکه دوم تلويزيون جمهوری اسلامی پخش شد - سازنده ی اولين فيلم آموزشی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا - دبير کنگره ی وزراء شهيد هيئت دولت - عضويت در گروه تحقيق مبارزه با مواد مخدر استاندری همدان - نماينده ی فرماندار همدان در اولين دوره ی انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در سال ۱۳۷۷ - سازنده ی فيلم مستند آشورا برای معاونت سياسی استانداری همدان - تهيه کننده و مجری برنامه ی خبری با عنوان "دانشجويان انقلاب چرا؟" برای بنياد حفظ آثار ارزشهای دفاع مقدس - مجری صدا و سيمای استان همدان، تهران و کيش در سال های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۲ - مسئول پيگيری جلسه ی سخنرانی حسين لقمانيان در همدان - يکی از همکاران مطبوعاتی در رابطه با سفر خامنه ای به همدان - مدير بازرگانی روزنامه ی اعتماد در همدان و ...