روسیه: نیروهای خارجی از جمله جمهوری اسلامی باید سوریه را ترک کنند

0
133

نماینده ویژه ولادیمیر پوتین می‌گوید همه نیروهای خارجی از جمله جمهوری اسلامی و حزب‌الله لبنان باید سوریه را ترک کنند. در همین حال وزیرخارجه روسیه گفت نظامیان این کشور تا هر زمان لازم باشد در این کشور خواهند ماند.

 الکساندر لاورنتیف نماینده ویژه رئیس‌جمهوری روسیه در امور سوریه گفت که سخنان ولادیمیر پوتین در مورد خروج نیروهای نظامی خارجی از سوریه شامل نیروهای نظامی آمریکایی‌، ترکیه، حزب‌الله لبنان و جمهوری اسلامی می‌شود.

پایگاه خبری “روسیا الیوم” به نقل از این دیپلمات روسیه افزود: «گروه تروریستی “داعش” تقریبا سرکوب شده است ولی “جبهه النصره” و نیز برخی گروه‌های دیگر همچنان در برخی از مناطق سوریه حضور دارند که سرکوب تمامی آنها به زمان نیاز خواهد داشت».

در واکنشی دیگر دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز جمعه ۲۸ اردیبهشت (۱۹ مه) تاکید کرد که نیروهای خارجی که به صورت “غیر قانونی” در سوریه حضور دارند باید از این کشور خارج شوند.

خبرگزاری دولتی سوریه، سانا، به نقل از پسکوف افزود: «حضور نیروهای روسیه در سوریه بنا بر درخواست رهبری این کشور صورت گرفته است.»

این خبرگزاری در گزارشی دیگر به نقل از سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد: «ماموریت روسیه در سوریه هنوز تمام نشده است و تا زمانی که دولت قانونی و ملت سوریه نیاز داشته باشند، نیروهای نظامی روسیه در سوریه حضور خواهند داشت.»

به گزارش دویچه وله؛ او در گفت‌وگو با یک روزنامه آرژانتین تصریح کرد: «کشور ما در از بین بردن کانون اصلی تروریست ها گروه “داعش” سهیم بود و در دسامبر ۲۰۱۷ بخش بزرگتری از نظامیان روسیه از خاک جمهوری عربی سوریه خارج شده‌اند.»