روزنامۀ فیگارو: سوریه تبدیل به گورستانی برای پاسداران ایرانی شده است

0
152

روزنامه فیگارو در مقاله بزرگی می نویسد شمار قربانیان ایرانی در مبارزه با داعش هر روز بیشتر می شود و تنها در ماه اکتبر بین ۳۰ تا ۴۰ تن در سوریه کشته شده اند که ۱۴ تن آنها را درجه داران تشکیل می دهند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، به نوشته فیگارو، شمار این افراد در آغاز سال و پس از سه سال حضور درکنار نیروهای کشور متحد خود سوریه، ۲۰۰ تن بود . اما به گفته یک دیپلمات در تهران، در حالی که در گذشته تنها مشاوران هدف قرار می گرفتند، امروز کسانی جان خود را از دست دادند که بیشتر در عملیات شرکت داشتند و درجه آنها بالابود.

جمهوری اسلامی هم دیگر قربانیان خود را پنهان نمی کند و حتا خبر مرگ ژنرال حسین همدانی، یکی از مقامات بلند پایه ایرانی، در ماه سپتامبر، در نزدیکی حلب، را منتشر کرد واز وی بزرگداشت به عمل اورد. حسین همدانی که در خط مقدم سرکوب تظاهرکنندگان انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال ۲۰۰۹ و مسئول عملیات پنهانی در کنگو در اواسط سال ۱۹۹۰ بود، یکی از همکاران نزدیک ژنرال “قاسم سلیمانی”، فرمانده  نیروهای القدس ، بازوی نظامی ایران بیرون از این کشور به شمار می آمد که قربانیان سوریه اعضایش بودند. از این رو، او به یکی از مهم ترین هدف های نیروهای ضد بشار تبدیل شده بود و درسال ۲۰۱۲ نیز این نیروها به روی آپارتمانی که او با همسر وفرزندانش در آن می زیست آتش گشودند.به گفته یکی از هم رزمانش، اسماعیل کوثری، از جمله دستاورد های او در سوریه، بر پا نهادن ارتش خلقی “الجیش الشعابی” و نیروهای دفاع ملی بود تا این ها به کمک ارتش بشار اسد بشتابند که نمی توانست در برابر دشمن ایستادگی و مبارزه کند.

در بهار گذشته نیز، دو جوخه از شیعیان افغان و پاکستانی به جنوب سوریه در مرز این کشور با اسرائیل فرستاده شدند که دلش نمی خواست این گروه های شورشی یک منطقه حائل در بلندی های جولان، یعنی منطقه اشغالی توسط این کشور، به وجود آورند.

هم زمان “ولید جمبلاط”، رهبر “دروزی”های لبنان، بسیار از حضور مشاوران ایرانی و آموزش دادن به داوطلبان دروزی برای پاسداری از منطقه “سویدا” خشمگین شده بود. در آنجا نیز شماری به خاک افتادند که در میان آنها علیرضا توسلی، یک افغان ساکن ایران، دیده می شد که فرماندهی جوخه “فاطمیون” را بر عهده داشت.

فیگارو همچنین از قول جوانی به نام بابک می نویسد که ” همچون شماری از ایرانیان، پیش از برخاستن داعش، از درگیری ایران در سوریه خرده می گرفته است. اما پس از خطری که این گروه برای همه به وجود آورد، او و دیگران از درگیری ایران در مبارزه علیه تروریسم در سوریه حمایت می کنند.”

و در حالی که نیروهای روسی از یک ماه و نیم پیش مواضع داعش را بمباران می کنند، ایرانیان، در کنار سربازان سوری، نفرات حزب اله و شبه نظامیان دیگر، بر روی زمین می جنگند.

همچنین به گفته “عبداله گنجی”، سر دبیر روزنامه جوان، ارگان سپاه پاسداران، از آغاز عملیات روسیه در سوریه ایران به حضور خود در این کشور افزوده است.

وزارت دفاع آمریکا از حضور ۲۰۰۰ نفر خبر می دهد اما پاره ای این برآورد را کمتر از واقعیت می دانند. او همچنین می افزاید که برای حفظ احترام سوری ها، ایرانی ها واژه “توصیه کردن”و مشاوره را به کار می بندند که در عین حال می تواند در زبان فارسی معنای”دستور دادن” نیز پیدا کند.

ایرانیان هم اکنون در همه جا و به ویژه در اتاق های فرماندهی همراه با سوری ها حضور دارند. به نوشته فیگارو این حضور می تواند، همچون در عراق، در جریان بر پا نهادن یک ائتلاف واحد، که “فرانسوآ هولاند” به شدت خواستارش است، مشکل ساز شود.

به گفته یک دیپلمات غربی، ایران هرگز متحد خود، بشار اسد، را رها نخواهد کرد چون نمی خواهد حکومتی متشکل از سنیان هوادار عربستان سعودی در این کشور تشکیل شود. در واقع ایران از منافع استراتژیکی خود نه تنها در سوریه که در هواداری از متحدش حزب اله لبنان و رژیم شیعه در عراق دفاع می کند. دیگر این که عراق منطقه ی حائلی برای ایران برای جلوگیری از پیشرفت داعش به شمار می آید.

از سوی دیگر ایران توانسته طی این سالها روابط نزدیکی با شماری از نظامیان و مقامات امنیتی سوری بتند و بر دیگر کشورها برتری پیدا کند. بنابراین این کشور خواهد توانست در صورت لزوم و در دوران گذار جانشینی برای بشار بیابد.
در انتظار آن روز، تهران می گوید برای فرستادن شماری بیشتر نیرو به منجلاب سوریه آمادگی دارد ولو این که در این جنگ متحمل قربانیان بیشتری شود.