روزنامه دی پرس اتریشی: لغو سفر روحانی به خاطر تظاهرات مخالفان جمهوری اسلامی بود

0
178

یک روزنامه اتریشی گزارش داده که دلیل لغو سفر حسن روحانی به این کشور، مخالفت دولت اتریش با ممانعت از برگزاری یک تظاهرات ضد جمهوری اسلامی بوده است.

به گزارش صدای آمریکا، روزنامه «دی‌پرس» در شماره روز چهارشنبه ۱۱ فروردین خود و به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داده که دولت جمهوری اسلامی از دولت اتریش خواسته بود تا از برگزاری یک تظاهرات علیه جمهوری اسلامی همزمان با سفر روحانی به وین ممانعت کند.

اما دولت اتریش اعلام کرده که نمی‌تواند مانع حق اشخاص و گروه‌ها برای برپایی تظاهرات و تجمع صلح‌آمیز شود و با این درخواست مخالفت کرده است.

هاینس فیشر، رئیس جمهور اتریش هم به تلویزیون ملی این کشور گفته که سفر همتای ایرانیش دیگر در دوران ریاست جمهوری او انجام نخواهد شد.

آقای فیشر تاکید کرده که «مخاطرات امنیتی» درباره این سفر وجود نداشت.

حسن روحانی قرار بود روزهای چهارشنبه و پنجشنبه (۱۱ و ۱۲ فروردین) سفری دو روزه به اتریش داشته باشد و به گزارش دی‌پرس، گروه‌هایی از مخالفان جمهوری اسلامی هم تصمیم داشتند روز چهارشنبه در وین، تجمع اعتراضی علیه این سفر برپا کنند.

دولت جمهوری اسلامی یک روز پیش از این سفر اعلام کرد که روحانی سفرش را «به دلایل امنیتی» لغو و به زمان دیگری موکول کرده است.

روحانی زمستان امسال سفری به دو کشور اروپایی ایتالیا و فرانسه داشت. در حالی که سفر روحانی به ایتالیا بدون تحرک خاصی از سوی مخالفان جمهوری اسلامی در این کشور انجام شد، پاریس، پایتخت فرانسه، شاهد برگزاری تجمع و تظاهراتی با حضور صدها مخالف جمهوری اسلامی همزمان با سفر وی بود.

«دلایل امنیتی» در حالی به عنوان دلیل لغو سفر حسن روحانی به اتریش اعلام شد که مقام‌های دولت این کشور تاکید دارند درباره حفظ امنیت این سفر تضمین‌های لازم ارائه شده بود.