روحانی گام سوم کاهش تعهدات برجامی جمهوری اسلامی را اعلام کرد

0
166

حسن روحانی گام سوم کاهش تعهدات برجامی را انجام تحقیق و توسعه در حوزه هسته‌ای بدون هیچ گونه محدودیت اعلام کرد.

حسن روحانی شامگاه چهارشنبه پس از نشست سران قوا اظهار کرد: سازمان انرژی اتمی موظف است در زمینه تحقیق و توسعه هر آنچه نیاز فنی کشور است را از روز جمعه آغاز کند و تمام تعهداتی که در این زمینه در برجام وجود داشته است را کنار بگذارد.

وی افزود: از روز جمعه ما شاهد گسترش در تحقیق و توسعه در زمینه انواع سانتریفیوژ‌ها و سانتریفیوژ‌های جدید و هر آنچه برای غنی سازی نیاز داریم خواهیم بود. همچنین شاهد سرعت عمل در این زمینه خواهیم بود.

حسن روحانی تاکید کرد: عدم پایبندی به تعهدات برجامی در زمینه تحقیق و توسعه حوزه هسته‌ای گام بسیار بلندی است که جمهوری اسلامی ایران برمی‌دارد چرا که بخش عمده‌ای از مذاکرات جمهوری اسلامی با ۱+۵ مربوط به زمان‌بندی برای تحقیق و توسعه بود تا این زمان‌بندی تعیین شود که جمهوری اسلامی از سال نخست تا سال دهم چگونه تحقیق و توسعه حوزه هسته‌ای خود را انجام دهد.

روحانی خاطرنشان کرد: تمام این زمان‌بندی‌ها در حوزه تحقیق و توسعه که در برجام مورد تعهد ما بوده از روز جمعه به طور کامل برداشته می‌شود.

وی ادامه داد: هر آنچه که ما از لحاظ فنی و پیشرفت در زمینه تکنولوژی فناوری هسته‌ای نیاز داریم با نظارت آژانس و در چهارچوب حرکت صلح‌آمیز انجام خواهیم داد و در عین حال نیز دو ماه به کشور‌های ۱+۴ فرصت می‌دهیم که اگر توانستیم به توافق برسیم. در شرایط توافق ممکن است ما مجددا به تعهدات برجامی خود بازگردیم.

روحانی در ادامه به مراحل حصول توافق برجام و خروج آمریکا از آن اشاره و خاطرنشان کرد: در زمینه هسته‌ای مردم ما کاملا مطلع هستند که آمریکایی‌ها از ۱۶ ماه پیش سه هدف را دنبال می‌کردند؛ هدف مهم و اولیه آن‌ها که در آغاز نیز آن را اعلام کرده بودند تغییر نظام جمهوری اسلامی بود، هدف دوم آن‌ها تضعیف نظام و هدف سومشان تحمیل مذاکره‌ای بر جمهوری اسلامی بود که خودشان می‌خواستند؛ مذاکره‌ای که توام با تحریم شدید بر جمهوری اسلامی باشد تا با این تحریم قدرت چانه‌زنی خود را در مذاکرات به دست آوریم.

وی تصریح کرد: ما تردیدی نداریم که آمریکایی‌ها هم در تغییر و تضعیف نظام و هم در تحمیل مذاکره بر ما دچار شکست شدند و دچار شکست خواهند شد و راهی جز بازگشت به قانون، تعهدات و مقررات بین‌المللی برای آن‌ها وجود ندارد.

حسن روحانی گفت: راهی را که جمهوری اسلامی از چهارماه پیش انتخاب کرده است در زمینه مسئله برجام، به دلیل اینکه بعد از خروج آمریکا ۱+۴ نتوانستند به تعهدات خود عمل کنند، از طرف جمهوری اسلامی کاهش تعهدات اعلام شد؛ مرحله اول و دوم با فاصله دو ماه و با اعطای فرصت به ۱+۴ برای اجرای تعهدات خود انجام شد.

به گزارش فرارو؛ بعد از مرحله دوم نیز مجددا دو ماه دیگر به ۱+۴ فرصت دادیم و البته در این دو ماه ما مذاکراتی را با کشور‌های ۱+۴ از جمله اتحادیه اروپا و به‌ویژه سه کشور اروپایی انجام دادیم، اما چون به نتیجه مطلوب خود نرسیدیم. ان‌شاءالله گام سوم از روز جمعه (۱۵ شهریور ۱۳۹۸) برداشته می‌شود.