روحانی دو روز پس از اردو‌کشی خواندن وقایع سال ۸۸: اصول سیاست خارجی تغییر نمی‌کند٬ مردم خواستار تغییر روش‌ها هستند نه اصول

0
157

حسن روحانی دو روز پس از «اردوکشی خیابانی» خواندن اعتراض‌ها به نتیجه انتخابات سال ۸۸ گفت اصول و مبانی سیاست خارجی نظام تغییر نخواهد کرد و پیام انتخابات ۲۴ خرداد تنها «تغییر» در روش‌ها بود.

به گزارش خبرگزاری‌ها٬ آقای روحانی این مطلب را روز شنبه (۲۶ امرداد) در مراسم تودیع و معارفه وزرای دولت‌های دهم و یازدهم بیان کرده است.

وی در این مراسم گفته که «یکی از پیام‌های ۲۴ خرداد تجدیدنظر در سیاست خارجی بود و نه به معنای تغییر در اصول و مبانی بلکه تغییر در شیوه‌ها و نحوه عملکرد‌ها.»

به گزارش تارنمای دیگربان؛ روحانی همچنین افزوده است: «باید با رویی گشاده و با شهامت و در بیان منافع ملی حرف بزنیم و با کسی نیز در این زمینه تعارف نخواهیم داشت.»

وی در عین حال اظهار کرده که «اگر ما منطقی عمل کردیم و خارجی‌ها باز هم از سر لجاجت عمل کنند تمام ملت پشت سر ما خواهد بود.»

این اظهارات حسن روحانی در شرایطی ایراد می‌شود که بسیاری از کسانی که در انتخابات سال ۹۲ به وی رای دادند٬ خواستار تجدید‌نظر در اصول سیاست خارجی جمهوری اسلامی هستند.

تحلیل‌گران سیاسی به قدرت رسیدن روحانی در ایران را ماحصل تحریم‌های اقتصادی ناشی از برنامه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی می‌دانند که نارضایتی‌ها در ایران را به شدت افزایش داده است.

حامیان روحانی در انتخابات امیدوار بودند با پیروزی وی در برنامه اتمی و سیاست خارجی جمهوری اسلامی تجدید‌نظر شده و در پی آن تحریم‌ها کاهش یافته و از مشکلات اقتصادی نیز کاسته شود.

با این وجود آقای روحانی در تازه‌ترین سخنرانی خود گفته که اصول سیاست خارجی جمهوری اسلامی تغییر نخواهد کرد٬ بلکه دامنه تغییرات تنها در عملکرد‌ها و روش‌ها خواهد بود.

وی بی‌آنکه نامی از محمود احمدی‌نژاد و نحوه عملکرد وی در سیاست خارجی ببرد٬ گفته که مردم تنها به روش‌ها در سیاست خارجی اعتراض داشته‌اند.

به نظر می‌رسد جمهوری اسلامی با تغییر دولت و به تبع آن تعییر تیم سیاست خارجی و مذاکره کننده هسته‌ای٬ قصد دارد با خرید زمان به برنامه هسته‌ای خود ادامه دهد.

رای معنادار مجلس محافظه‌کار به وزرای اقتصادی دولت روحانی نیز می‌تواند نشانه اجماع در جمهوری اسلامی برای ادامه برنامه هسته‌ای باشد.

برخی تحلیل‌گران معتقدند جمهوری اسلامی با استفاده از نفوذ و شهرت محمدجواد ظریف٬ وزیر امور خارجه در عرصه‌های بین‌المللی بدنبال ادامه برنامه‌های خود در قالبی دیپلماتیک و معتدل است.

رسانه‌های ایران نیز در دو هفته گذشته گزارش‌هایی از واگذاری پرونده هسته‌ای ایران به وزارت امور خارجه به رهبری محمدجواد ظریف منتشر کرده‌اند.

مقام‌های جمهوری اسلامی امیدوارند دولت روحانی با خرید زمان برای ادامه فعالیت‌های هسته‌ای از سوی تیم جدید سیاست خارجی و کم کردن تاثیر تحریم‌ها از سوی تیم جدید اقتصادی و نفتی٬ بتوانند با کاهش اعتراض‌های داخلی و خارجی برنامه‌های خود را دنبال کنند.

مقاله قبلیچنین زنانی ننگ زنان ایرانی هستند!
مقاله بعدیسایت محلی «انار پرس» خواستار شد: پلیس طرح اخراج افغان‌ها را متوقف کند
پوریا نژادویسی
فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد برنامه برنامه سازی تلویزیون از دانشکده صدا و سیما. کارمند سابق معاونت سیاسی سازمان صدا و سیما ( اداره کلّ اخبار و اطلاعات ) تهیه کننده و کارگردان برنامه‌هایی‌ چون : دختران فراری پارک ملت- مجموعه عاشوراییان- ماجرای ورود گوشت‌های آلوده به کشور- هویت- رنگ و نقش- سیمای خانواده؛ قسمت خانواده و جوان- سازنده اولین فیلم آموزشی در خصوص نحوه چگونگی‌ رأی گیری برای ستاد انتخابات وزارت کشور- فیلم مستند دیدار سفیر کشور ژاپن در ایران از شهر همدان- مجری و خبرنگار مراکز ؛ تهران ؛ کیش ؛ همدان ؛ فارس- مسول پوشش خبری زلزله بم در سال۱۳۸۲- سر تیم خبری جلسات هیات دولت- سر تیم خبری جلسات بیت رهبری- سر تیم خبری سفرهای هیات دولت- عضو تیم خبری سفرهای رهبری- یکی‌ از عکاسان پروژه محرمانه قرار گاه سازندگی خاتم الانبیا در سایت ( قرب نوح )- همکار در برنامه‌های مختلف با عناوین دیگر چون : مشاور ؛ یکی‌ از کارگردانان هنری ؛مشاور مجری طرح ؛ نماینده حراست ؛ ناظر کیفی و پخش و ... **- عضو شورای عالی‌ تحقیق و مبارزه با مواد مخدر در وزارت کشور - عضو هسته مرکزی گزینش کلّ کشور - دبیر کنگره وزرای شهید هیات دولت در ریاست جمهوری - نماینده بنیاد شهید در ستاد کلّ نیروهای مسلح ( سماجا ) ديگر مسئوليت های پوريا نژاد ويسی از اين قرار است: - همکاری با نشريه گل آقا - همکاری کوتاه مدت با روزنامه کيهان در سال ۱۳۷۸ - تهيه کننده ی برنامه پرسش و پاسخ با دختران فراری پارک ملت، که از بخش خبری شبکه دوم تلويزيون جمهوری اسلامی پخش شد - سازنده ی اولين فيلم آموزشی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا - دبير کنگره ی وزراء شهيد هيئت دولت - عضويت در گروه تحقيق مبارزه با مواد مخدر استاندری همدان - نماينده ی فرماندار همدان در اولين دوره ی انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در سال ۱۳۷۷ - سازنده ی فيلم مستند آشورا برای معاونت سياسی استانداری همدان - تهيه کننده و مجری برنامه ی خبری با عنوان "دانشجويان انقلاب چرا؟" برای بنياد حفظ آثار ارزشهای دفاع مقدس - مجری صدا و سيمای استان همدان، تهران و کيش در سال های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۲ - مسئول پيگيری جلسه ی سخنرانی حسين لقمانيان در همدان - يکی از همکاران مطبوعاتی در رابطه با سفر خامنه ای به همدان - مدير بازرگانی روزنامه ی اعتماد در همدان و ...