روحانی در میان صد چهره اثرگذار سال ۲۰۱۴ مجله تایم

0
142

مجله تایم به سنت هر ساله، صد چهره تاثیرگذار سال ۲۰۱۴ را معرفی کرده است. در میان این اسامی، نام حسن روحانی دیده می‌شود.، ولادیمیر پوتین، باراک اوباما و آنگلا مرکل نیز در این فهرست قرار دارند.

به گزارش خبرنامه ملّی ایرانیان به نقل از دویچه‌وله، مجله تایم اسامی صد نفر را به عنوان اثر گذارترین افراد سال ۲۰۱۴ منتشر کرده است. نام حسن روحانی نیز در میان این اسامی دیده می‌شود.

محمد البرادعی، رئیس پیشین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این مجله درباره روحانی نوشته است. وی می‌گوید که اولین بار روحانی را در سال ۲۰۰۳ دیده است؛ همان زمان که فعالیت‌های مخفیانه اتمی ایران در دستور کار آژانس انرژی اتمی قرار داشت.

به باور البرادعی، روحانی یک سیاستمدار عملگرا است که تمایل داشت از طریق گفت‌وگو با ایالات متحده آمریکا، بحران پیش آمده بر سر پرونده هسته‌ای این کشور را حل و فصل کند.

این سیاستمدار مصری که سال ۲۰۰۵ برنده جایزه صلح نوبل شد می‌افزاید که رسانه‌های ایران از حسن روحانی به عنوان “شیخ دیپلمات” یاد می‌کردند.

محمد البرادعی تأکید می‌کند که تندروهای آمریکایی که به شدت به نیت ایران بدگمان بودند از تعامل با محمد خاتمی، رئیس‌جمهور و حسن روحانی دبیر شورای امنیت ملی وقت، سر باز زدند.

به گفته رئیس پیشین آزانس بین‌المللی انرژی اتمی، روحانی و خاتمی که نتوانستند نتایج ملموسی از تلاش‌های خود کسب کنند، انتخابات بعدی در سال ۱۳۸۴ را به رقیب واگذار کردند.

البرداعی می‌گوید که ادامه یک دهه تلاش برای انزوای ایران در منطقه‌ای که اثرگذاری بالایی دارد، استراتژی مناسبی نیست و توافق اخیر بر اساس “دیپلماسی کلید روحانی” ده سال پیش از این قابل دسترسی بود.

این برنده جایزه صلح نوبل اضافه می‌کند که می‌توان با احترام متقابل، اعتماد سازی و مصالحه راه را برای انجام یک معامله بزرگ میان غرب و ایران گشود تا تغییری ملموس در امنیت و ثبات منطقه رخ بدهد.

البرادعی در پایان می‌نویسد: «روحانی میانه‌رو، فرصتی است که به هیچ عنوان نباید از دست برود؛ فرصتی که بیش از حد در خطر است.»