روحانی در مصاحبه ای با رادیو دولتی آمریکا: ایران آمادۀ گفتگو دربارۀ آیندۀ سوریه است

0
171

حسن روحانی در مصاحبه ای با رادیو دولتی آمریکا که قرار است دوشنبه ۲۸ سپتامبر پخش شود، گفته است که جمهوری اسلامی آماده است که پس از شکست گروه “دولت اسلامی” دربارۀ آیندۀ سوریه و همۀ گزینه ها در این کشور مذاکره کند، اما، در حال حاضر باید ائتلاف بین المللی برای از میان بردن گروه “دولت اسلامی” شکل بگیرد. وی سپس گفته است که برای تشکیل چنین ائتلافی باید با حکومت سوریه و همۀ طرفین درگیر در این کشور گفتگو کرد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، روحانی از هم اکنون خواستار گفتگو دربارۀ آیندۀ سوریه و گزینه های مربوط به آن شده و افزوده است که در هر حال حرف آخر را در مورد آیندۀ سوریه باید مردم این کشور بزنند.

حسن روحانی در ادامه افزوده است که رییس جمهوری روسیه اخیراً به او گفته که مایل است در مبارزه با گروه “دولت اسلامی” فعال تر عمل کند، اما، هیچ ائتلافی میان مسکو و تهران علیه این گروه وجود ندارد.

حسن روحانی در جای دیگری از سخنانش گفته است که در جمهوری اسلامی دو نظر متفاوت در مورد توافق هسته ای وجود دارد. به گفتۀ روحانی، نظر اول به طور محتاطانه نسبت به سرانجام و موفقیت این توافق خوش بین است، در حالی که نظر دوم عمیقاً نسبت به این توافق بدبین است، زیرا، بسیار بعید می داند که دولت آمریکا مایل باشد که این توافق به سرانجام مطلوب برسد.
حسن روحانی سپس افزوده است که در جمهوری اسلامی عده ای نسبت به ارادۀ آمریکا و پایبندی این کشور به تعهدات و توافق صورت گرفته تردید دارند و در این بین، رهبر جمهوری اسلامی، آیت الله خامنه ای، سیاست “صبر و انتظار” را در پیش گرفته است.
وی سپس افزوده است که در جمهوری اسلامی عده ای نظری کاملاً منفی نسبت به توافق اتمی دارند و بعید می دانند که قدرت های غربی از جمله آمریکا تا آخر نسبت به این توافق پایبند بمانند.
روحانی در جای دیگری از سخنانش تصریح نموده است که همین وضعیت در ایالات متحد آمریکا نیز وجود دارد. او با اشاره به مخالفت های جمهوری خواهان آمریکا با توافق اتمی چهاردهم ژوئیه افزوده است که در آمریکا نیز شماری از نمایندگان کنگره صریحاً گفته یا نوشته اند که پس از دورۀ باراک اوباما، ایالات متحد آمریکا لزوماً نسبت به توافق امضا شده متعهد نخواهد بود.