روحانی ” اختلافات ایران و آمریکا هنوز به قوت خود باقی است

0
192

حسن روحانی در آستانۀ سفر چهار روزه اش به اروپا که از شنبه چهاردهم نوامبر آغاز می شود در گفتگو با روزنامۀ ایتالیایی “کوریر دولا سرا” گفته است که موارد اختلاف میان ایران و ایالات متحد آمریکا به قوت خود باقی است.قرار است رییس جمهوری ایران در سفرش به اروپا نخست عازم ایتالیا شود و با نخست وزیر این کشور، “ماتئو رنزی”، و سپس با پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان، دیدار و گفتگو کند.

رییس جمهوری ایران در مصاحبه اش با روزنامۀ ایتالیایی گفته است که از جمله دلایل استمرار اختلافات میان ایران و آمریکا این است که دولت واشنگتن تنها مجازات های مربوط به برنامۀ اتمی ایران را لغو می کند و به دیگر تحریم هایش علیه جمهوری اسلامی خاتمه نمی دهد.
حسن روحانی در ادامه، مسئلۀ توافق اتمی را از رابطۀ ایران با آمریکا تفکیک کرده و گفته است که اختلافات دو کشور تاریخی نسبتاً طولانی دارند و با تأسیس جمهوری اسلامی در ایران آغاز می شوند. با این حال، رییس جمهوری ایران تصریح کرده است که چگونگی اجرای توافق اتمی از سوی دولت آمریکا می تواند بر آیندۀ تاثیر بگذارد. روحانی تأکید کرده است که اجرای درست توافق اتمی از سوی آمریکا شرایط گشایش دوره ای جدید در مناسبات دو کشور را فراهم خواهد ساخت.
حسن روحانی از شنبه تا سه شنبه هفتۀ آینده نخستین سفر خود را به عنوان رییس جمهوری ایران به اروپا انجام می دهد. او پس از ایتالیا عازم فرانسه خواهد شد و با رییس جمهوری این کشور، فرانسوا هولاند، در کاخ الیزه دیدار و گفتگو خواهد کرد.
پیش از اعمال تحریم های بین المللی علیه جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۰۶، فرانسه و ایتالیا دو شریک اصلی تجاری ایران در میان کشورهای اروپایی بودند و امروز نیز امیدوارند بتوانند پس از رفع تحریم ها علیه ایران موقعیت گذشته خود را در بازار این کشور بازیابند.
وزرای امور خارجۀ فرانسه و ایتالیا از نخستین مقامات اروپایی بودند که پس از توافق اتمی چهاردهم ژوئیه گذشته به ایران سفر کردند. در پی سفر وزیر امور خارجۀ فرانسه به ایران، یک هیئت نمایندگی مرکب از ۱۵۰ تن از تجار مهم فرانسوی برای بررسی سرمایه گذاری در ایران در سپتامبر گذشته به این کشور سفر کردند.
قرار است در پاریس رییس جمهوری ایران دوشنبه آینده دربارۀ بحران سوریه در یونسکو سخنرانی کند و سپس با فرانسوا هولاند، رییس جمهوری فرانسه، در کاخ الیزه ملاقات کند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه؛ به غیر از مناسبات ایران و کشورهای اروپایی، بحران سوریه یکی از موضوعات مهم گفتگوهای حسن روحانی با رهبران ایتالیا و فرانسه است. ایران برای اولین بار به دعوت آمریکا در کنفرانس بین المللی وین دربارۀ سوریه در اواخر اکتبر گذشته شرکت کرد. حسن روحانی برگزاری این کنفرانس را گامی کوچک اما امیدوارکننده توصیف کرده است. او در گفتگو با روزنامۀ ایتالیایی گفته است که بحران سوریه راه حل نظامی ندارد و به دلیل پیچیدگی این بحران نمی توان انتظار داشت که با برگزاری یکی دو جلسۀ بین المللی به حل آن نائل شد.
لوران فابیوس، وزیر امور خارجۀ فرانسه، یادآور شده است که کشورش اختلافات اساسی با ایران بر سر سرنوشت بشار اسد دارد.