روحانی آبادان و خرمشهر را منطقه آزاد تجاری اعلام کرد

0
410

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، در سومین روز از سفر خود به استان خوزستان، آبادان و خرمشهر را منطقه آزاد تجاری اعلام کرد.

روحانی پنجشنبه ۲۶ دی، در جمع مردم خرمشهر، با اشاره به نارسایی‌هایی که در بازسازیی خرمشهر با وجود مرور مدت زمان زیادی از پایان جنگ هشت ساله ایران و عراق و جود دارد، گفت: «امروز ۲۵ سال از جنگ تحمیلی می‌گذرد، خرمشهر زنده است اما هنوز زخم بر سیمای آن مشاهده می‌شود.»

روحانی با تاکید بر اینکه خرمشهر باید نگین تجارت منطقه شود، تاکید کرد: «خرمشهر جاودانه خواهد ماند اما برای این شهر باید فداکاری بیشتری انجام شود.»

حسن روحانی با اشاره به مسائل زیست محیطی خرمشهر و استان خوزستان، مشکلات فراوان در زمینه اشتغال و بالا بودن نرخ بیکاری را قابل قبول ندانست.

او همچنین با تاکید بر احیای کارون در کل استان گفت: «دولت در این زمینه نیز گام‌هایی را برداشته است باید در زمینه آلاینده‌هایی که به این رودخانه سرازیر می‌شود برنامه ریزی کنیم.»

 map2

ماه‌های گذشته، چند زنجیره انسانی برای نجات کارون، بزرگ‌ترین رودخانه ایران، برگزار شد. آب کارون به دلیل انتقال به استان‌های دیگر و همچنین آلاینده‌ها، به شدت کاهش یافته است

روحانی با بیان اینکه خرمشهر باید نگین تجارت منطقه شود اظهارداشت: «برای این کار دولت تمام شهر آبادان و خرمشهر را به عنوان منطقه آزاد اعلام می‌کند.»

او در ادامه از همه کارآفرینان، سرمایه داران در داخل و خارج از کشور و همچنین کشورهای همسایه دعوت کرد تا سرمایه‌های خود را به خرمشهر و آبادان بیاورند و تاکید کرد آبادان و خرمشهر باید مرکز گردشگری ایران باشد.

مساله اعلام خرمشهر و آبادان به عنوان منطقه آزاد، از چندین سال پیش مطرح شد اما مسائل بسیاری از جمله مسائل قومیتی، مانع از آن بود.

اکنون روحانی به این مساله هم اشاره کرد و گفت: «این دولت تبعیض قومیتی را نمی‌پذیرد. تمام مردم ایران از حقوق شهروندی برابر برخوردارند و بین عرب، لر، بختیاری، شوشتری، بهبهانی و غیره هیچ تفاوتی وجود ندارد.»