رهبر سابق کلیسای آشوری به همراه دو نوکیش مسیحی بازداشت شدند

0
233

کشیش آشوری ویکتور بت تمرز و دو نفر نوکیش مسیحی روز پنجم دی ماه به دلایل نامشخص بازداشت شدند.

منصور برجی، سخنگوی «کلیساهای ایرانی همگام» گفت ویکتور بت تمرز، کشیش آشوری و رهبر سابق کلیسای آشوری پنطیکاستی تهران غروب پنجم دی ماه در منزلش به همراه دو تن از مهمانانش توسط نیروهای امنیتی به اتهام نامشخص بازداشت شد.

علت بازداشت آنها تاکنون مشخص نشده با این حال ماموران در زمان ورود به خانه اظهار کرده اند که دستگیری آنها به دلیل شرکت در تجمع غیرقانونی بوده است. منظور از تجمع غیرقانونی، شرکت در مهمانی شب کریسمس بوده است. به گفته منصور برجی، کشیش ویکتور بت تمرز، رهبر سابق کلیسای آشوری پنطیکاستی تهران به مناسبت کریسمس، غروب پنجم دی ماه در خانه اش مهمانی داشته است و مهمان ها شهروندان زرتشتی، مسلمان و نوکیشان مسیحی بوده اند.

آقای برجی در مورد چگونگی بازداشت این کشیش مسیحی گفت: «کشیشن ویکتور در خانه اش به مناسبت کریسمس مهمانی داشته است. خودش به همراه همسر و پسرش و حدود ۱۴ مهمان دیگر. ماموران وقتی وارد خانه شده اند اول تمام وسایل شخصی مهمان ها را بازرسی کرده اند و پس از آن از صورت هایشان فیلم برداری کردند و بعد خانه را تفتیش کرده اند. در نهایت هم کشیش بت تمرز را با دو نوکیش مسیحی دیگر بازداشت کردند و مقداری از وسایل خانه را هم با خود برده اند.»

به گزارش خبرنامه ملی ایرانیان از کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران؛ سخنگوی «کلیساهای ایرانی همگام» در خصوص وضعیت کنونی این کشیش و دو نفر بازداشت شده دیگر گفت: «کشیش ویکتور عصر روز دوشنبه ۸ دی ماه در تماس کوتاهی با خانواده اش اطلاع داده که او در  زندان اوین است. در مورد وضعیت دو نوکیش مسیحی که در همان روز بازداشت شده اند خبری نداریم فقط می دانیم که هنوز آزاد نشده اند.»

منصور برجی در پاسخ به اینکه آیا قبلا کشیش بت تمرز مورد تهدید واقع شده یا سابقه بازداشت داشته است به کمپین گفت: «در سال ۲۰۰۹ ماموران وزارت اطلاعات از کشیش ویکتور خواستند تا کلاس های زبان فارسیش را در کلیسا لغو کند. او هم مقاومت کرد و به کلاس هایش ادامه داد. در نهایت ماموران به کلیسا فشار آوردند و کلیسا ایشان را از سمتش عزل کرد. اما کشیش بت تمرز به فعالیت های مذهبیش ادامه می داد.»

منصور برجی با اشاره به تشدید فشارها به مسیحیان به خصوص نوکیشان مسیحی در ایام کریسمس گفت: «از پنج سال گذشته تا کنون دیده ایم که در روزهای کریسمس تعدادی از مسیحیان یا نوکیشان مسیحی بازداشت می شوند. دولت حساسیت زیادی در این روزها دارد و حتی به کلیساهای فارسی زبان از قبل اعلام می کند که فقط باید یک جلسه به مناسبت کریسمس داشته باشند چون نگرانند به دلیل زبان فارسی مردم عادی هم در کلیسا شرکت کنند و حرف ها را گوش کنند.»

مطلب قبلیچرا حسن روحانی پیشنهاد ابهام آمیز ” همه پرسی ” را مطرح می کند؟!
مطلب بعدیچهارده زندانی سیاسی بند ۳۵۰ اوین ممنوع‌الملاقات شدند
پوریا نژادویسی
فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد برنامه برنامه سازی تلویزیون از دانشکده صدا و سیما. کارمند سابق معاونت سیاسی سازمان صدا و سیما ( اداره کلّ اخبار و اطلاعات ) تهیه کننده و کارگردان برنامه‌هایی‌ چون : دختران فراری پارک ملت- مجموعه عاشوراییان- ماجرای ورود گوشت‌های آلوده به کشور- هویت- رنگ و نقش- سیمای خانواده؛ قسمت خانواده و جوان- سازنده اولین فیلم آموزشی در خصوص نحوه چگونگی‌ رأی گیری برای ستاد انتخابات وزارت کشور- فیلم مستند دیدار سفیر کشور ژاپن در ایران از شهر همدان- مجری و خبرنگار مراکز ؛ تهران ؛ کیش ؛ همدان ؛ فارس- مسول پوشش خبری زلزله بم در سال۱۳۸۲- سر تیم خبری جلسات هیات دولت- سر تیم خبری جلسات بیت رهبری- سر تیم خبری سفرهای هیات دولت- عضو تیم خبری سفرهای رهبری- یکی‌ از عکاسان پروژه محرمانه قرار گاه سازندگی خاتم الانبیا در سایت ( قرب نوح )- همکار در برنامه‌های مختلف با عناوین دیگر چون : مشاور ؛ یکی‌ از کارگردانان هنری ؛مشاور مجری طرح ؛ نماینده حراست ؛ ناظر کیفی و پخش و ... **- عضو شورای عالی‌ تحقیق و مبارزه با مواد مخدر در وزارت کشور - عضو هسته مرکزی گزینش کلّ کشور - دبیر کنگره وزرای شهید هیات دولت در ریاست جمهوری - نماینده بنیاد شهید در ستاد کلّ نیروهای مسلح ( سماجا ) ديگر مسئوليت های پوريا نژاد ويسی از اين قرار است: - همکاری با نشريه گل آقا - همکاری کوتاه مدت با روزنامه کيهان در سال ۱۳۷۸ - تهيه کننده ی برنامه پرسش و پاسخ با دختران فراری پارک ملت، که از بخش خبری شبکه دوم تلويزيون جمهوری اسلامی پخش شد - سازنده ی اولين فيلم آموزشی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا - دبير کنگره ی وزراء شهيد هيئت دولت - عضويت در گروه تحقيق مبارزه با مواد مخدر استاندری همدان - نماينده ی فرماندار همدان در اولين دوره ی انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در سال ۱۳۷۷ - سازنده ی فيلم مستند آشورا برای معاونت سياسی استانداری همدان - تهيه کننده و مجری برنامه ی خبری با عنوان "دانشجويان انقلاب چرا؟" برای بنياد حفظ آثار ارزشهای دفاع مقدس - مجری صدا و سيمای استان همدان، تهران و کيش در سال های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۲ - مسئول پيگيری جلسه ی سخنرانی حسين لقمانيان در همدان - يکی از همکاران مطبوعاتی در رابطه با سفر خامنه ای به همدان - مدير بازرگانی روزنامه ی اعتماد در همدان و ...