رمز و راز جوانی در دست ژن‌ها

0
130

سن و سال ‌آدم‌ها روی پیشانی‌شان نوشته نشده است. بعضی جوان‌تر از سن واقعی خود و برخی مسن‌تر به نظر می‌رسند. حالا دانشمندان ژنی را کشف کرده‌اند که در پیر شدن یا جوان ماندن نقش دارد.

توصیه‌های مختلف برای جوان ماندن بسیارند؛ آب زیاد بنوشید، بروکلی بخورید، ماهی را فراموش نکنید و … می‌گویند اگر می‌خواهید جوان بمانید، سری به آشپزخانه هنرپیشه‌های سینما بزنید، روزانه چند دقیقه ژیمناستیک مخصوص صورت انجام دهید و فهرست سرم و کرم و ویتامین‌های “معجزه”‌گر نیز تمامی ندارد.

تحقیقات نشان داده‌اند که حتی اگر همه این عوامل به علاوه نحوه زندگی و برخورداری از امکانات بهداشت و سلامت در جوان ماندن فرد موثر باشند، اما نقش ژن‌ها را نمی‌توان فراموش کرد. با این همه هنوز این سوال سرجایش باقی است که چه میزان از کدام ژن‌ها در پیر شدن سریع یا جوان ماندن طولانی ‌دخیل‌اند.

تیم تحقیقاتی دانشگاه اراسموس در شهر روتردام رد یکی از این ژن‌ها را پیدا کرده است. روش کار آن‌ها این بوده است که ۲۷۰۰ فرد مسن را انتخاب کرده‌اند و بسته به این که چقدر از سن‌شان پیرتر یا جوان‌تر به نظر می‌رسند، مجموعه‌‌ای از ژن‌هایی که تصور می‌شد در این رابطه نقش دارند را مورد آزمایش قرار داده‌اند.

آن‌ها در مجله علمی „Current Biology“ درباره نتیجه این تحقیقات نوشته‌اند که یکی از سرنخ‌ها را در ژن MC1R یافته‌اند. بسته به نوع این ژن افراد تا دو سال مسن‌تر به نظر می‌رسیده‌اند. این ژن در رنگ مو و پوست و ایجاد شدن لکه‌های قهوه‌ای روی پوست و احتمالا در پروسه ترمیم سلول‌های بدن نیز نقش ایفا می‌کند.

روی انواع مواد آرایشی و غذایی برای زیبایی تبلیغات وسیعی می‌‌شود، اما نقش ژن‌ها هنوز به روشنی در جوان‌ ماندن روشن نشده است
پژوهشگران هنوز نمی‌دانند که این ژن در پروسه پیر شدن یا جوان ماندن فرد دقیقا چگونه عمل می‌کند. مانفرد کایزر، رئیس این پروژه تحقیقاتی می‌گوید که هدف این تحقیقات صرفا موضوع زیبایی نیست، بلکه در عمل نشان داده ‌شده است که افرادی که در چهره پیرتر به نظر می‌رسند، عمدتا بدنی بیمارتر نیز دارند. بنابراین تحقیقات روی این که کدام ژن‌ها و به چه صورت در پیر شدن نقش ایفا می‌‌کنند، می‌تواند گامی برای سالم ماندن طولانی‌تر افراد نیز باشد.

به گزارش دویچه وله؛ او می‌گوید موضوع به ژن MC1R محدود نمی‌شود و قطعا یک گروه از ژن‌های مختلف در این رابطه سهم دارند. این تحقیقات هنوز در ابتدای کار است و به بسیاری سوال‌ها نمی‌تواند پاسخ دهد. منبع مالی این تحقیقات شرکت هلندی، بریتانیایی Unilever است که محصولات غذایی و آرایشی تولید می‌کند. البته مانفرد کایزر می‌گوید که تا استفاده از نتیجه تحقیقات آن‌ها در مواد آرایشی هنوز راه بسیار درازی در پیش است. قدم بعدی یافتن ژن‌های دیگر است که در پیر شدن دخیل‌اند و یافتن این که آن‌ها دقیقا چه کاری در بدن می‌کنند.