رضا ضراب به‌ اتهام دور زدن تحریم‌ها در آمریکا بازداشت شد

0
150

رضا ضراب در خاک آمریکا به‌اتهام دور زدن تحریم‌های جمهوری اسلامی بازداشت شد.

وی ــ که به‌همراه تعدادی دیگر متهم شده است ــ در فلوریدای آمریکا به‌اتهام توطئه‌چینی برای نقل و انتقال صدها میلیون‌ها دلار برای دولت  احمدی نژاد و دیگر نهادهای ایرانی و دور زدن تحریم‌های اعمالی ایالات متحده بازداشت شده است.

دادستان‌های آمریکایی روز گذشته (دوشنبه) گفتند که کیفرخواستی علیه رضا ضراب ۳۳ساله، به‌همراه کاملیا جمشیدی و حسین نجف‌زاده ــ یک مقام ارشد بانک ملت ایران ــ به دادگاه فدرال منطقه منهتن تسلیم شده است.

ضراب روز شنبه در میامی بازداشت شد و روز دوشنبه در دادگاه حاضر شد، جایی که قاضی دستور بازداشت وی را صادر کرد. جمشیدی و نجف‌زاده هنوز بازداشت نشده‌اند.

یکی از وکلای رضا ضراب ــ که با یک ستاره موسیقی ترک به‌نام اِبرو گوندش ازدواج کرده است ــ از اظهار نظر فوری در این باره خودداری کرد.

ضراب پیشتر زمانی که در اوایل سال ۲۰۱۳ به‌مدت دو ماه در ترکیه بازداشت شد، توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرده بود.

طبق کیفرخواست صادرشده علیه ضراب در آمریکا، وی که دارای تابعیت دوگانه ترکیه و ایران است،‌ مالک و مدیر شبکه‌ای از شرکت‌ها در ترکیه و امارات متحده عربی از جمله شرکت «رویال هولدینگ» است، شرکتی که کاملیا جمشیدی را در استخدام خود دارد.

در این کیفرخواست آمده است که ضراب، جمشیدی و نجف‌زاده ــ که یک مقام ارشد صرافی بانک ملت ایران است ــ برای دور زدن تحریم‌های اعمالی علیه جمهوری اسلامی از طریق مخفی کردن تراکنش‌های مالی دولت و نهادهای ایرانی، توطئه‌چینی کرده‌اند.

دادستان‌ها می‌گویند که این سه تن از سال ۲۰۱۰ تا سال ۲۰۱۵، به افراد و نهادهای ایرانی از جمله بانک ملت ــ که یکی از بانک‌های بزرگ ایرانی است ــ کمک کرده‌اند تا با انجام تراکنش‌های مالی از طریق شرکت‌های ترکی و اماراتی، تحریم‌های ایالات متحده را دور بزنند.

این کیفرخواست، ضراب، جمشیدی ۲۹ساله و نجف‌زاده ۶۵ساله را به مشارکت در توطئه‌چینی برای فریب ایالات متحده، به‌منظور نقض «قانون اختیارات اقتصادی فوری بین‌المللی» (مصوب کنگره آمریکا) برای کلاه‌برداری بانکی و پول‌شویی متهم کرده است.

پیشتر از این در سایت خبرنامه ملی ایرانیان به مسائلی چون ارسال پالت‌های سنگ مرمر به ایران ( یا به عبارتی فرستادن زیره به کرمان ) در ظاهر اما در باطن سیستمهای مکانیکی و ابزار آلات صنعتی پیشرفته کامپیوتری، ارسال کانتینر از دبی به مقصد ایران گمرک شهید رجایی بندرعباس با عنوان برنج هندی به ایران در اصل ماشین های زره پوش آب پاش برای مواقع آشوب‌های خیابانی برای پلیس، ارسال ۴ کانتینر البسه ورزشی به ایران از مرز وان به ظاهر اما در باطن شوکر‌های برقی‌ با کاربری برای پلیس و نیروهای نظامی و انتظامی با ولتاژ‌های بالا و خرید علنی طلا برای ایران و صادرات آن به داخل کشور رقمی‌ معادل ۴۸۰ میلیون دلار را اشاره داشتیم که لینک مربوط در اینجا قرار می گیرد.