رضا خندان در نامه‌ای درباره وضعیت فرهادمیثمی، رییس جمهور، مقامات‌قضایی و پزشکان بهداری زندان را مسوول وضعیت‌ وخیم سلامتی او دانست

0
199

رضا خندان زندانی بند چهارم زندان اوین در نامه‌ای از وضعیت وخیم فرهاد میثمی که از تاریخ ۱۰ مرداد ماه در اعتصاب غذا است اظهار نگرانی کرده است. او در نامه خود مقامات قضاییی، پزشکان بهداری زندان و رییس جمهور را به عنوان حامیان حقوق شهروندی مسوول و پاسخگو وضعیت فرهاد میثمی دانسته است. رضا خندان خبر داده است: «فرهاد میثمی بیش از هر زمان دیگری در وضعیت مخاطره‌آمیزی است و باید سریعا به بیمارستانی مطمئن در خارج از زندان اعزام و تحت درمان فوری قرار گیرد.»

رضا خندان در ابتدای این نامه که تاریخ ۲۲ مهرماه ۹۷ را دارد خطاب به «هموطنان و فعالان حقوق بشر» نوشته آورده است: «بیش از ۷۵ روز از اعلام اعتصاب غذای سخت و نگران‌کننده دکتر فرهاد میثمی می‌گذرد. نزدیک به سه هفته است او را به زور از بند عمومی به بهداری زندان منتقل کرده‌اند. مسوولان زندان ظاهرا به دستور دادستانی و همکاری رییس بهداری اوین، آنجا را که یک مرکز بهداشتی درمانی است و از نظر حرفه‌ای و اصول اخلاق پزشکی باید زیر نظر وزارت بهداشت فعالیت کند، تبدیل به بازداشتگاه امنیتی کرده و از اتاق‌های آن به عنوان سلول انفرادی استفاده می‌کنند.»

همسر نسرین ستوده در ادامه نامه خود با اظهار اینکه اتاق‌های بهداری زندان اوین تبدیل به سلول‌های انفرادی شده نوشته است: «هم اکنون فرهاد میثمی در یکی از اتاق‌های آنجا تحت تدابیر شدید امنیتی نگهداری می‌شود. گفته می‌شود در رفتاری غیرانسانی او را که به شدت ضعیف شده است بارها با انواع وسایل علیرغم میل شخصی‌اش، بدون حضور وکیل و اعضای خانواده، به تخت بسته و سپس سرم را به او تزریق می‌کنند.»

به گزارش خبرنامه ملی ایرانیان به نقل از کمپین حقوق بشر در ایران؛ رضا خندان با مسوول دانستن رییس جمهور و مقامات قضایی کشور نسبت به جان فرهاد میثمی نوشت: «در این مورد نه تنها مقام‌های مسوول قوه قضاییه بلکه وزارت بهداشت و درمان و شخص رییس جمهور به عنوان حافظ حقوق مردم که برای پاسداری از حقوق ملت قسم خورده است، مسوولند و باید پاسخگو باشند. همچنین پزشک یا پزشکانی که برخلاف میل بیمار در اقدامی غیرحرفه‌ای و غیرانسانی هر دستوری را حتی خلاف اخلاق حرفه‌ای اجرا می‌کنند باید مورد بازخواست و پیگرد قرار گیرند.»