رصد یک کهکشان قدیمی توسط دانشمندان

0
33

کهکشان‌های مارپیچی دارای ساختارهای داخلی مشخصی از جمله برآمدگی ستاره‌ای، قرص و بازوهای مارپیچی هستند اما زمان تشکیل این ساختارها موضوعی ناشناخته است.

اخیرا دانشمندان موسسه علوم طبیعی با تجزیه و تحلیل داده‌های به دست آمده از آرایه میلی‌متری بزرگ آتاکاما، موفق به کشف یک کهکشان باستانی ماریپیچی شکل شده‌اند که تنها ۱.۴ میلیارد سال پس از بیگ بنگ به وجود آمده است. دانشمندان در این باره گفتند، این کهن‌ترین کهکشان در نوع خود است که تاکنون مشاهده شده است.

“تاکافومی تسوکویی”(Takafumi Tsukui) دانشجوی تحصیلات تکمیلی دانشگاه “SOKENDAI” ژاپن و نویسنده اصلی مقاله گفت: هیجان زده‌ام زیرا هرگز شاهد چنین مدارک واضحی از چرخش قرص، ساختار مارپیچ و ساختار توده متمرکز در کهکشان دوردست نبودم. کیفیت داده‌های آرایه میلی‌متری بزرگ آتاکاما به قدری خوب بود که من توانستم جزئیات زیادی را مشاهده کنم و به نوعی حس کنم که این کهکشان در نزدیکی من است.

کهکشان راه شیری، کهکشانی مارپیچی است. تقریباً ۷۰ درصد کهکشان‌های جهان مارپیچ هستند. مطالعات قبلی نشان داده است که اگر تاریخ جهان را بررسی کنیم درمی‌یابیم که تعداد کهکشان‌های مارپیچی در طول تاریخ جهان به سرعت کاهش یافته است.

کهکشان‌های مارپیچی چه زمانی تشکیل شده‌اند؟

تک اکسپلوریست گزارش داد، دانشمندان متوجه یک کهکشان به نام “BRI 1335-0417 ” در آرشیو علمی آرایه میلی‌متری بزرگ آتاکاما شدند. این کهکشان که تقریباً ۱۲.۴ میلیارد سال پیش به وجود آمده است، میزبان مقدار زیادی گرد و غبار بود و نور ستاره را پنهان می‌کرد که این امر مطالعه دقیق این کهکشان را سخت می‌کرد. از آنجا که آرایه میلی‌متری بزرگ آتاکاما می‌توانست انتشار رادیویی یون‌های کربن این کهکشان را تشخیص دهد، دانشمندان توانستند دریابند درون این کهکشان چه می‌گذرد. آنها دریافتند که ساختار مارپیچی کهکشان از مرکز آن ۱۵ هزار سال نوری امتداد دارد و اندازه آن یک سوم کهکشان راه شیری است. ماده بین ستاره‌ای BRI 1335-0417 تقریباً برابر با ماده بین ستاره‌ای کهکشان راه شیری است.

تسوکویی گفت: از آنجا که BRI 1335-0417 یک جسم بسیار دور است، در این رصد ما قادر به مشاهده لبه واقعی کهکشان نبودیم.

رسانه های علمی داخلی گزارش دادند؛ در اینجا ، یک سوال مطرح می‌شود و آن این است که چگونه این ساختار مارپیچی مشخص تنها ۱.۴ میلیارد سال پس از بیگ‌بنگ شکل گرفته است؟ دانشمندان برای پی بردن به پاسخ این سوال، چندین دلیل احتمالی را در نظر گرفتند و اظهار کردند که علت آن می‌تواند تعامل آن با یک کهکشان کوچک باشد.

از آنجا که این کهکشان به طور فعال در حال تشکیل ستارگان است، دانشمندان دریافتند که گاز قسمت خارجی کهکشان از نظر گرانشی ناپایدار است و این امر برای تشکیل ستاره مناسب است. دانشمندان خاطرنشان کردند “BRI 1335-0417” نقش مهمی در مطالعه تکامل شکل کهکشان در طول تاریخ طولانی جهان خواهد داشت.