رشد آمارهای همسرآزاری و کودک‌آزاری در ایران

0
269

رئیس سازمان پزشکی قانونی گفت: طی سال گذشته ۸۵ هزار و ۴۲۰ مورد گزارش همسرآزاری در کشور داشتیم.

عباس مسجدی آرانی در نشست خبری اظهار داشت: داد زدن، فحش دادن، انداختن بار زندگی روی دوش همسر، حصار کشیدن دور همسر، تحقیر، بداخلاقی، انعطاف‌ناپذیری و علل فرهنگی و فقر فرهنگی از مصادیق همسرآزاری است.

وی به موارد کودک‌آزاری هم اشاره کرد و گفت: در این حوزه ۲۴۸۸ پرونده با رشد ۱۲.۵ درصدی داشتیم.

مسجدی آرانی اظهار کرد: نامشروع بودن کودک، مشکلات اقتصادی، عدم دسترسی به بهداشت و آموزش، عریان‌پوشی و … از موارد مهم کودک‌آزاری است.

وی در ادامه به پرونده‌های مربوط به سقط جنین هم اشاره کرد و گفت: ۱۲ هزار و ۴۲۱ مجوز سقط صادر شده که بیانگر کاهش ۲ درصدی آن است. البته مقرر شده تا موضوع رشد سقط‌های جنایی بررسی شود.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور همچنین عنوان کرد: ۵۸۰ پرونده در حوزه اخلال جنسی داشتیم که ۱۸۰ پرونده مربوط به مردان و ۴۰۰ پرونده مربوط به زنان بود که از این تعداد ۱۰۰ مورد از سوی پزشکی قانونی تأیید شده است.

او گفت: آمار اخلال جنسی مردان در سال گذشته ۱۱ درصد رشد داشته است.

این مسئول به آمار قصور پزشکی در سال گذشته نیز اشاره‌ کرد و افزود: در حوزه قصور پزشکی ۹۸۸۴ پرونده داشتیم که ۴۰۰۱ پزشک محکوم و ۵۲۸۳ پزشک تبرئه شدند.

مسجدی آرانی در ادامه صحبتش به ۱۶ هزار و ۹۴۶ مورد فوت ناشی از تصادفات رانندگی نیز اشاره کرد و گفت: در سال گذشته ۱۱ هزار و ۸۵ مورد فوتی برون‌شهری داشتیم. البته در زمینه فوت ناشی از تصادفات رشد منفی ۵/۶ درصدی داشتیم که امیدواریم این روند ادامه داشته باشد.

وی افزود : ۶۲۷ مورد مرگ ناشی از مصرف الکل هم داشتیم که در مقایسه با سال قبل آن (سال ۹۷) ۱۴۲ درصد رشد داشت.

فارس نوشت؛ رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور اضافه کرد: در سال گذشته همچنین ۲۸ هزار و ۲۰۸ مورد فوت ناشی از حوادث کار داشتیم.