رسیدن جمهوری اسلامی به ۱۵ برابر حد مجاز ذخیرۀ اورانیوم غنی‌شدۀ

0
196

مجموع ذخائر اورانیوم غنی‌شدۀ ایران به بیش از سه تُن رسیده است، در حالی که طبق توافق اتمی (برجام)، جمهوری اسلامی نمی‌بایست از مرز ۲٠۲ کیلوگرم فراتر برود. در این وضعیت، قرار است که رافائل گروسی، مدیرکل آژانس برای چندمین بار به تهران برود.

روز پنجشنبه سوم مارس/۱۲ اسفند، اعلام شد که رافائل گروسی روز شنبۀ آینده به تهران خواهد رفت. او بلافاصله بعد از بازگشت به وین، یک نشست خبری برگزار خواهد کرد. این در حالی است که مذاکرات “احیای برجام” نیز همچنان پشت درهای بسته در وین ادامه دارد و هیچ خبر دقیقی از محتوای گفتگوها به بیرون درز نمی‌کند.

یک روز قبل، رافائل گروسی اطمینان داده بود که آژانس انرژی اتمی تلاش‌هایش برای روشن کردن همه زوایای برنامۀ اتمی جمهوری اسلامی را هیچگاه رها نخواهد کرد. اشارۀ وی به ویژه به مراکزی است که اطلاعات کافی در مورد آنها در دسترس نیست و جمهوری اسلامی اجازۀ بازرسی کامل آنها را نمی‌دهد. از جمله مرکز تورقوزآباد که سه سال قبل، در پی سخنان بنیامین نتانیاهو در سازمان ملل شهرت عام یافت. آژانس احتمال می‌دهد که این مرکز، محل انبار کردن اورانیوم تا قبل از سال ۲٠۱٨ بوده است.

رادیوفرانسه نوشت؛ یکی از خواسته‌های جمهوری اسلامی در چارچوب مذاکرات وین، بسته شدن پرونده‌اش نزد آژانس است. اما آژانس در آخرین گزارش خود که بخش‌هایی از آن به دست خبرگزاری فرانسه رسیده می‌نویسد که در ماه نوامبر گذشته (آذر ۱۴٠٠)، ایران ۲۴٨٩٫۷ کیلو اورانیوم غنی‌شده داشته و این رقم اینک به ۳۱٩۷٫۱ کیلوگرم رسیده است.

علاوه بر مقدار اورانیوم که از حد تعیین‌شده بسیار فراتر رفته، میزان غنی‌سازی نیز به ۶٠درصد رسیده، در حالی که طبق برجام، جمهوری اسلامی نباید اورانیوم را بیش از ۳٫۶۷درصد غنی کند. برای ساخت سلاح اتمی، غنی‌سازی باید به مرز ٩٠درصد برسد.