رسوایی جنسی دو رهبر معروف مذهبی در مراکش

0
152

پلیس مراکش زن ‌و‌مردی را به هنگام عمل جنسی در خودرویی در ساحل دریا دستگیر کرده که از رهبران اسلام‌گرای افراطی و از اعضای کادر رهبری حزب حاکم هستند. آنها در سخنان خود همواره همگان را به عفت و پاک‌دامنی فرا می‌خواندند.

در روزهای پایانی ماه اوت، پلیس ساحلی مراکش در ۲۵ کیلومتری شهر کازابلانکا به خودروی مشکوکی برمی‌خورد. ماموران پلیس در این خودرو ملاعمر بن حامد را که هفت فرزند دارد به همراه فاطمه نجار دستگیر می‌کنند؛ خانمی که بیوه است و شش فرزند دارد.

این دو از رهبران اسلام‌گرای افراطی و از اعضای کادر رهبری شاخه مذهبی حزب حاکم جنبش اصلاحات و وحدت مراکش هستند که با هم هیچ رابطه رسمی و شرعی زناشویی ندارند. علت دستگیری آنها، رابطه جنسی در خودرو عنوان شده است.

در مراکش رابطه جنسی خارج از ازدواج ممنوع است و خاطیان مجازات می‌شوند. اما قوانین مراکش در ارتباط با روابط جنسی خارج از ازدواج، همانند قوانین شریعت اسلام سخت‌گیرانه نیستند. به این ترتیب این دو نباید نگران سنگسار شدن باشند و در صورت محکومیت در دادگاه مجازات زندان تا حداکثر دوسال برای آنها تعیین خواهد شد.

گرچه حزب حاکم مراکش حزبی میانه‌رو است، اما ملاعمر بن حامد و فاطمه نجار از تندروترین جناح‌های تشکیلات خود هستند. خانم فاطمه نجار که ۶۲ ساله است، لبخند زدن به روی مردی غریبه را برابر با همخوابگی با او می‌داند. و ملاعمر بن حامد که ۶۳ ساله است نیز در یکی از وعظ‌های خود مناسبات عشقی را گناه اعلام کرده است.

واکنش‌ها به این رسوایی

مقامات سکولار مراکش خوشحالی خود را از بروز این حادثه پنهان نمی‌کنند. این نکته که این دو واعظ که در محراب و منبر احترام به موازین اخلاقی را تبلیغ و تاکید می‌کردند، اکنون خود “در خلوت آن کار دیگر” را کرده و آبروی خود را برده‌اند، آنها را شاد کرده است.

عبدالله بنکیران، نخست وزیر مراکش اما از این حادثه خوشحال نیست، زیرا ماه آینده در این کشور انتخابات پارلمانی انجام می‌شود و بنکیران خود یکی از بنیان‌گذاران جنبش اسلامی موسوم به “وحدت اسلامی و اصلاحات” است. نخست وزیر مراکش پس از آشکار شدن از ماجرا این دو واعظ عاشق را از جنبش اسلامی اخراج کرده است.

به گزارش دویچه وله؛ ملاعمر بن حامد در نخستین جلسه دادگاه خود اعلام کرده که او در نظر داشته فاطمه نجار را به عنوان همسر دوم خود انتخاب کند و رابطه زناشویی با او را قبل از اعلام رسمی آغاز کرده است.