رسانه‌های اسرائیل: هدف حمله به فرودگاه دمشق، نابود کردن سلاح‌های جمهوری اسلامی بوده است

0
204

حملات موشکی اسرائیل به فرودگاه دمشق در شب شنبه به یکشنبۀ گذشته، بگزارش رسانه‌های اسرائیلی و از جمله شبکۀ خبری تلویزیون اسرائیل، «هدشوت»، یک فروند هواپیمای جمهوری اسلامی حامل سلاح و مهمات بوده است. بگزارش سانا، آژانس خبری سوریه، دفاع ضد هوائی این کشور «پرتابه‌های دشمن» را خنثی کرده است. بگفتۀ منابع خبری اسرائیلی، علاوه بر هواپیمای باربری، انبارهای واقع در محوطۀ فرودگاه نیز هدف این حملات قرار گرفته است.

رسانه‌های اسرائیل با اشاره به حملۀ شنبه شب به فرودگاه بین‌المللی دمشق، می‌گویند محموله‌های سلاح و مهمّات منتقل شده از تهران به دمشق قرار بود در اختیار واحدهای سپاه پاسداران در سوریه و نیروهای تحت حمایت جمهوری اسلامی در این کشور قرار گیرد. بر اساس همین گزارش‌ها، این حملات علاوه بر هواپیمای بوئینگ باربری جمهوری اسلامی، خسارات «فراوانی» به انبارهای سلاح و مهمات کنار فرودگاه وارد کرده است.

به گزارش رسانه‌ها، مقامات سوری برای «رد گم کردن و فریب» هواپیماها و ماهواره‌های شناسائی، بر روی انبارها نام و علائم سازمان ملل متحد و شرکت خدمات حمل ونقل «دی.اچ.ال» را رسم کرده بودند.

رامی عبدالرحمن، مدیر «دیده بان حقوق بشر سوریه» که مقر آن در لندن است نیز تائید کرد که انبارهای سلاح کنار فرودگاه هدف این حملات قرار گرفته است. بگفتۀ او در این انبارها سلاح‌هائی برای جمهوری اسلامی و حزب‌الله نگهداری می‌شد.

بگزارش آژانس خبری سوریه، سانا، اسرائیل با پرتاب موشک فرودگاه دمشق را هدف قرار داده بود، اما سامانۀ دفاعی «اس- ٢٠٠» مستقر در فرودگاه شماری موشک را تخریب کرده است.

مقامات اسرائیل و از جمله نخست وزیر این کشور، بنیامین نتانیاهو، و نیز وزیر امنیت داخلی، گیلاد اِردان، با خودداری از تائید و یا تکذیب این اخبار، یک بار دیگر تکرار کردند که این کشور استقرار نیروهای نظامی جمهوری اسلامی در خاک سوریه و انتقال سلاح‌های  پیشرفته به حزب‌الله را برنمی‌تابد.

در همین حال، وزارت دفاع اسرائیل، روز دوشنبه ١٧سپتامبر/ ٢۶ شهریور، بمناسبت سی‌امین سالگرد پرتاب نخستین ماهوارۀ جاسوسی و عکسبرداری خود، اُفِک (اُفق)، سه قطعه عکس را که توسط ماهوارۀ اُفک١١ بر فراز خاک سوریه ثبت شده است، منتشر کرد. یکی از این عکس‌ها فرودگاه بین‌المللی دمشق را نشان می‌دهد. دو عکس هوائی دیگر از کاخ ریاست جمهوری و نیز یک محوطۀ انبارها و مخازن گرفته شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه؛ از نظر بسیاری، انتشار این عکس‌ها در شرایط کنونی هشداری به مقامات سوری و جمهوری اسلامی محسوب می‌شود.