ربوده شدن یک تاجر ایرانی-بریتانیایی در عراق و تحویل آن به سپاه

0
88

یک گروه شبه‌نظامی عراقی وابسته به جمهوری اسلامی، یک تاجر و شهروند ایرانی-بریتانیایی به نام «سید محمد خاتمی» را در عراق ربوده و به سپاه پاسداران تحویل داد. خاتمی برای گذراندن شب‌های قدر به کربلا و نجف رفته بود.

محمد خاتمی ملقب به «ابو وفا» پس از ربوده شدن، شب گذشته ۱۰ می ۲۰۲۱ به سازمان اطلاعات سپاه پاسداران تحویل داده شد.

این شهروند دو تابعیتی از اعضای یک خانواده مذهبی سرشناس بود و پدرش از دوستان روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی بوده و در حوزه‌های علمینه نجف و قم به همراه او تحصیل کرد. خود او بعدها به جنبش آزادی‌بخش میهنی فلسطین پیوست. او قبل از انقلاب در ایران، در عراق به دنیا آمد. پدر و برادرش محسن خاتمی، در آن زمان در نجف درس می‌خواندند.

ابو وفا پیش از انقلاب اسلامی، به همراه روح‌الله خمینی به ایران بازگشت. او بعدها در تاسیس سپاه پاسداران هم ایفای نقش کرد و معاون «عباس زمانی» ملقب به «ابوشریف» شد. پس از برکناری ابوالحسن بنی‌صدر، اولین رئیس‌جمهور جمهوری اسلامی، محمد خاتمی به همراه عباس زمانی سپاه پاسداران را ترک کرده و راهی سوریه و لبنان شد.

او در سال ۱۹۸۸ از مشارکت در انقلاب در ایران ابراز پشیمانی کرد. حزب‌الله لبنان در سال ۱۹۸۸ او را ربوده و تحویل جمهوری اسلامی داد، اما روح‌الله خمینی پس از پادرمیانی پدر محمد که از دوستان خمینی بود، دستور آزادی او را صادر کرد.

خاتمی پس از آن راهی بریتانیا شد و به همراه همسر و فرزندانش ساکن این کشور شده و به تجارت و فعالیت‌های اقتصادی روی آورد.

پس از سرنگوی رژیم صدام حسین در عراق، محمد خاتمی به این کشور رفت و سپس در یکی از کشورهای منطقه سکونت گزیده و به تجارت مشغول شد.

او دو سال پیش هم از سوی حزب‌الله عراق ربوده شد ولی حیدر العبادی، نخست‌وزیر وقت عراق حزب‌الله را تهدید به مجازات کرد و در پی این تهدید خاتمی آزاد شد.

العربیه نوشت؛ نزدیکان خاتمی گفته‌اند که او به همراه دو دوستش ربود شد و یکی از دوستان او هم از عضو یک خانواده مذهبی سرشناس در عراق بود. این دو نفر آزاد شده ولی او به اطلاعات سپاه در عراق تحویل داده شد.