ربات میمون ماهنورد تمریناتش را آغاز کرد..

0
224

دانشمندان مرکز تحقیقاتی هوش مصنوعی آلمان (DFKI) و دانشگاه برمن در حال فعالیت بر روی یک ربات میمون‌مانند فضایی هستند که iStruct Demonstrator نام دارد.

به گزارش ایسنا، اخیرا این میمون مکانیکی چگونگی راه‌رفتن و تعادل در محیط ماه‌مانند در مرکز تحقیقات آلمان را تمرین کرده است.

تفحص محیط خطرناک قمر زمین نیازمند اشکال متنوع فناوری است و محققان مرکز DFKI در حال آزمایش انتخاب‌های مختلف شامل ترکیبی از ربات‌های پادار و چرخدار هستند.

پیکره میمون‌مانند ربات، مزایای بسیاری در مقایسه با ربات‌های چرخدار دارد زیرا وضعیت چهارپابودنش هنگام عبور از روی موانع یا زمین تپه‌مانند دارای ثبات است و در صورت افتادن، به آسانی بلند می‌شود.

زمانی که ربات با استفاده از دستانش عملی را انجام می‌دهد، برای آزادکردن آن‌ها، تعادل خود را بر روی پاهای عقبی‌اش حفظ می‌کند.

ربات CHIMP که هم‌اکنون برای شرکت در برنامه «چالش رباتیک دارپا» در حال طراحی است، نیز دارای ویژگی‌های مشابهی است.

به استعمار درآوردن ماه توسط ربات‌ها با طراحی رباتی آغاز می‌شود که بتواند حرکت کند و به هر موقعیتی که خود را در آن می‌یابد، هوشمندانه واکنش نشان دهد.

به منظور تحقق این موضوع، هدف پروژه حاضر ساخت اجزای ساختاری هوشمند و الهام‌گرفته از زیست‌شناسی، طراحی یک سیستم رباتیک برای آزمایش این اجزا بر روی آن و آزمایش و ارتقا توانایی ربات برای نشان‌دادن واکنش به محیط پیرامونش است.

ربات میمون‌مانند ماهنورد شامل یک ستون فقرات مفصلی است که تنه را به لگن متصل کرده و به آن انعطاف‌پذیری بیشتری می‌دهد؛ ربات همچنین دارای ساختارهای قوزک و پای مجهز به حسگر است که به زمین واکنش نشان می‌دهند.

از دیگر مشخصه‌های دیگر این ابداع می‌توان به 43 حسگر منفرد رزیستور حس‌کننده نیرو (FSR)، شش حسگر FSR افزوده برای شناسایی تصادم و برخورد، یک حسگر گشتاور/نیروی شش محوره‌، یک حسگر مسافت تعبیه‌شده در پاشنه برای پیش‌بینی ضربه این عضو، یک شتاب‌دهنده دیجیتالی سه محوره برای ادراک جهت پا، دو حسگر دما برای جبران‌کردن تغییرات دما در ابزار الکترونیکی و کددهنده زاویه‌ای مغناطیسی دیجیتالی برای نظارت‌ بر هر محور متحرک پا و قوزک اشاره کرد.

بسیاری از ربات‌های انسان‌نما دارای این حسگرها هستند اما ستون فقرات مفصلی iStruct که به عنوان یک حسگر گشتاور/نیروی شش‌محوره عمل می‌کند، متمایز از ربات‌های اسکلتی عضلانی است و هنگام راه‌رفتن چهار دست و پا ربات را یاری می‌کند.

حسگرهای تعبیه‌شده در پا و قوزک نیز امکان حفظ تعادل بر روی زمین شیب‌دار را فراهم می‌کنند.

ربات iStruct هجده کیلوگرم وزن دارد و ابعاد آن 66* 43* 75 سانتی‌متر است.

این پروژه اواخر ماه آگوست تکمیل می‌شود.