رای گیری سازمان ملل علیه اقدامات حماس

0
138

نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل، گفت که واشنگتن رای‌گیری درباره پیش‌نویس قطعنامه‌ آمریکا در محکومیت حماس را «بسیار جدی» می‌گیرد.

هیلی از کشورهای عضو سازمان ملل خواست که از پیش‌نویس قطع‌نامه آمریکا حمایت کنند. این قطعنامه اقدام‌های حماس در فلسطین را محکوم می‌کند و خواستار کنار گذاشتن «خشونت» از سوی این گروه است.

اگر این پیش‌نویس تصویب شود، این نخستین بار خواهد بود که مجمع عمومی سازمان ملل علیه حماس موضع می‌گیرد.

سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد در نامه‌ای از هیئت دیپلماتیک سازمان ملل خواست به پیشنهادهای احتمالی برای اصلاح‌ این قطعنامه هم رای منفی دهند. به گفته او این قطع‌نامه با دقت زیادی تنظیم شده تا به مشکل خاصی اشاره کند.

پیش از این برایان هوک، نماینده ویژه واشنگتن در امور جمهوری اسلامی، گفته بود یکی از هدف‌های تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی تلاش برای مسدود کردن کمک‌های جمهوری اسلامی به گروه‌های تروریستی چون حماس و حزب‌الله لبنان است.

برایان هوک در دیداری با نخست‌وزیر اسراییل گفته بود که پس از آغاز دوباره تحریم‌ها «در موضعی قرار داریم که واقعا دنبال جریان‌های مالی برویم که جمهوری اسلامی برای تامین حماس و حزب‌الله، تکثیر موشک و تمام تهدیدها علیه صلح و امنیت استفاده می‌کند.»

به گزارش صدای آمریکا؛ مقام مسئول امور جمهوری اسلامی در وزارت خارجه آمریکا در مصاحبه ای با شبکه ۲۴ تلویزیون اسرائیل گفته بود تحریم‌ها «فرصتی برای دستیابی به یک توافق بهتر است که نه تنها به برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی می‌پردازد، بلکه موشک‌های بین قاره ای بالستیک، تروریسم، تهدیدهای سایبری، تامین مالی ترور، تخاصم دریایی، و حمایت‌ها از حزب‌الله و حماس را مورد رسیدگی قرار می‌دهد.»