راه دریای اژه بر مهاجران بسته می شود

0
167

گارد ساحلی ترکیه روز شنبه بیش از ۳۰۰ مهاجری را که قصد داشتند از طریق دریای اژه خود را به یونان بروند به ترکیه بازگرداند. کشتی های ترکیه و ناتو نیز همزمان با توافق به دست آمده میان این کشور و اتحادیۀ اروپا، مشترکا بر شدت عملیات کنترل این دریا که تاکنون راه اصلی سفر مهاجران به جزایر یونانی بوده، افزوده اند.

در کنار این عملیات، سوریه ایتالیا و لیبی نیز نزدیک به ۱۴۰۰ مهاجر را که سوار بر چندین قایق قصد عبور از مدیترانه را داشتند، از دریا گرفته اند. توافق به دست آمده میان ترکیه و اتحادیۀ اروپا با این نگرانی که پناهجویان راههای دیگری را برای رساندن خود به اروپا برگزینند همراه است.

به موجب این توافق ترکیه پذیرفته است پناهجویانی که از طریق این کشور خود را به یونان رسانده اند به ترکیه بازگردانده شوند و در قبال هر یک مهاجر، یک پناهجوی سوری ساکن اردوگاههای ترکیه به اروپا اعزام می شود.

لوسی کاریگان، سخنگوی کمیتۀ بین المللی نجات با انتقاد از این توافق می گوید: « از دیدگاه این کمیته، این توافق به بی نظمی بیشتر و از بین رفتن کرامت انسانی این مهاجران منجر خواهد شد. این ایده که تعدادی از این مهاجران به شرط برگرداندن تعدادی دیگر از این مهاجران به ترکیه در جاهای دیگر [ اروپا] مستقر شوند، غیراخلاقی است.»

در حال حاضر بیش از ۵۰.۰۰۰ پناهجو در یونان متوقف شده اند و نزدیک به ۱۰.۰۰۰ نفر از آنها نیز در اردوگاه ایدومنی در مرز یونان با مقدونیه در شرایط غیرانسانی به سر می برند. بر طبق این توافق، اولین گروه از این مهاجران روز چهارم آوریل به ترکیه بازگردانده می شوند.

کمیسیون اروپا همچنین تصویب کرده است که طی شش ماه آینده، ۴۰۰۰ نیروی کار انسانی در کنار ۱۵۰۰ نیروی پلیس با صرف هزینه ای بالغ بر ۲۸۰ میلیون یورو عملیات بازگرداندن این مهاجران به ترکیه را به عهده خواهند داشت. اتحادیۀ اروپا امیدوار است با اجرای این توافق و پس فرستادن مهاجرانی که از ترکیه و از طریق غیرقانونی خود را به یونان رسانده اند بتواند دیگر پناهجویان را از در پیش گرفتن راه اروپا منصرف کند.

به گزارش یورونیوز؛ به گفتۀ کمیسیون اروپا، هشت کشتی با گنجایش ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفر برای انتقال این مهاجران از جزایر یونان به ترکیه به کار گرفته می شوند و یونان نیز باید قابلت پذیرش مهاجران در مراکز ثبت نام در جزایر این کشور را از ششهزار به ۲۰۰۰۰ افزایش بدهد.

مطلب قبلییک ایرانی در میان قربانیان انفجار استانبول
مطلب بعدیکشف مواد ارگانیک در اتاق‌های مخفی مقبره توت‌عنخ‌آمون
پوریا نژادویسی
فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد برنامه برنامه سازی تلویزیون از دانشکده صدا و سیما. کارمند سابق معاونت سیاسی سازمان صدا و سیما ( اداره کلّ اخبار و اطلاعات ) تهیه کننده و کارگردان برنامه‌هایی‌ چون : دختران فراری پارک ملت- مجموعه عاشوراییان- ماجرای ورود گوشت‌های آلوده به کشور- هویت- رنگ و نقش- سیمای خانواده؛ قسمت خانواده و جوان- سازنده اولین فیلم آموزشی در خصوص نحوه چگونگی‌ رأی گیری برای ستاد انتخابات وزارت کشور- فیلم مستند دیدار سفیر کشور ژاپن در ایران از شهر همدان- مجری و خبرنگار مراکز ؛ تهران ؛ کیش ؛ همدان ؛ فارس- مسول پوشش خبری زلزله بم در سال۱۳۸۲- سر تیم خبری جلسات هیات دولت- سر تیم خبری جلسات بیت رهبری- سر تیم خبری سفرهای هیات دولت- عضو تیم خبری سفرهای رهبری- یکی‌ از عکاسان پروژه محرمانه قرار گاه سازندگی خاتم الانبیا در سایت ( قرب نوح )- همکار در برنامه‌های مختلف با عناوین دیگر چون : مشاور ؛ یکی‌ از کارگردانان هنری ؛مشاور مجری طرح ؛ نماینده حراست ؛ ناظر کیفی و پخش و ... **- عضو شورای عالی‌ تحقیق و مبارزه با مواد مخدر در وزارت کشور - عضو هسته مرکزی گزینش کلّ کشور - دبیر کنگره وزرای شهید هیات دولت در ریاست جمهوری - نماینده بنیاد شهید در ستاد کلّ نیروهای مسلح ( سماجا ) ديگر مسئوليت های پوريا نژاد ويسی از اين قرار است: - همکاری با نشريه گل آقا - همکاری کوتاه مدت با روزنامه کيهان در سال ۱۳۷۸ - تهيه کننده ی برنامه پرسش و پاسخ با دختران فراری پارک ملت، که از بخش خبری شبکه دوم تلويزيون جمهوری اسلامی پخش شد - سازنده ی اولين فيلم آموزشی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا - دبير کنگره ی وزراء شهيد هيئت دولت - عضويت در گروه تحقيق مبارزه با مواد مخدر استاندری همدان - نماينده ی فرماندار همدان در اولين دوره ی انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در سال ۱۳۷۷ - سازنده ی فيلم مستند آشورا برای معاونت سياسی استانداری همدان - تهيه کننده و مجری برنامه ی خبری با عنوان "دانشجويان انقلاب چرا؟" برای بنياد حفظ آثار ارزشهای دفاع مقدس - مجری صدا و سيمای استان همدان، تهران و کيش در سال های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۲ - مسئول پيگيری جلسه ی سخنرانی حسين لقمانيان در همدان - يکی از همکاران مطبوعاتی در رابطه با سفر خامنه ای به همدان - مدير بازرگانی روزنامه ی اعتماد در همدان و ...