راهپیمایی اعتراضی کم‌سابقه در استانبول علیه “رهبر خودکامه” ترکیه

0
287

راهپیمایی اعتراضی ترکیه که با نام “راهپیمایی برای عدالت” و علیه آنچه “رهبری به شیوه خودکامه” خوانده شده، روز یکشنبه نهم ژوئیه، به شهر استانبول رسید. خبرگزاری فرانسه راهپیمایی روز یکشنبه استانبول را بزرگترین تظاهرات اعتراضی علیه اردوغان از سال ۲۰۱۳ به این سو توصیف کرده است. همچنین هواداران کمال قلیچ داراوغلو این راهپیمایی را با “راهپیمایی نمک” گاندی در سال ۱۹۳۰ علیه قدرت بریتانیا در هند توصیف کرده‌اند.

راهپیمایی اعتراضی ترکیه به ابتکار کمال قلیچ داراوغلو، رهبر حزب جمهوریخواه خلق، مهمترین حزب اپوزیسیون این کشور است که در روز ۱۵ ژوئن (۲۵ تیر) در آنکارا، پایتخت ترکیه آغاز شد و پس از طی ۴۵۰ کیلومتر به استانبول رسید.

این راهپیمایی در اعتراض به حکم ۲۵ سال زندان انیس باربراوغلو، نماینده مجلس ترکیه است که از سوی حکومت به انتشار اطلاعات محرمانه در روزنامه جمهوریت متعلق به اپوزیسیون متهم شده است.

2017-07-08t131922z_1542808700_rc1418644350_rtrmadp_3_turkey-security-march (1)

قرار است که معترضان در پایان راهپیمایی خود مقابل زندانی که این نماینده مجلس از روز ۱۴ ژوئن در آن زندانی شده، تجمع کنند و کمال قلیچ داراوغلو نیز برای آنان سخنرانی کند.

اما این راهپیمایی اعتراضی در روزهای گذشته به راهپیمایی هزاران نفر برای مخالفت با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه بدل شده است.

خبرگزاری فرانسه نوشته که رهبر معترضان ترکیه با “خودکامه” خواندن شیوه حکومت‌داری اردوغان اعلام کرده که اکنون مجلس ترکیه کارایی خود را از دست داده و کشور با دستورهای اردوغان اداره می‌شود. همچنین استقلال دستگاه قضائی ترکیه به کلی از بین رفته است.

2017-07-03t174856z_804774308_rc1bd2541ca0_rtrmadp_3_turkey-security-march

راهپیمایی اعتراضی ترکیه در حالی به استانبول رسید که فرماندار این شهر ۱۵ هزار نیروی پلیس را برای مهار آن بسیج کرده است.

این درحالی است که اردوغان کمال قلیچ داراوغلو را به هم‌ردیف شدن با “تروریست‌ها” متهم و او را به پیگرد قضائی متهم کرده است.