رانندگی در کره با گواهینامه ایرانی

0
72

وزارت امور خارجه کره جنوبی اعلام کرد که این کشور در آستانه سفر «پارک گئون هی» رئیس جمهوری کره به تهران، قراردادی با ایران در بخش راهنمایی و رانندگی جهت ایجاد شرایط آسانتر برای شهروندان دو کشور به امضا رسانده است.

 

بر اساس قرارداد امضا شده از این پس شهروندان کره جنوبی و ایران می توانند با گواهینامه هایی که از کشور خود دریافت می کنند در کشور طرف مقابل نیز رانندگی کنند.

وزارت امور خارجه کره جنوبی، خاطرنشان کرده که این قرارداد را «کیم سئونگ هو» سفیر کره در تهران با مسئولان راهنمایی و رانندگی ایران امضا کرده است.

در بیانیه ای که دستگاه دیپلماسی کره جنوبی روز پنجشنبه منتشر کرده، آورده است که این قرارداد از روز – چهارشنبه – که به امضای مسئولان دو کشور رسیده، قابلیت اجرایی دارد و طرفین می توانند به آن عمل کنند.
این بیانیه تصریح می کند که از این پس شهروندان دو کشور با گواهینامه هایی که از کشور متبوع خود دریافت می کنند حق رانندگی در کره و ایران را دارند.

کره افزوده است که این موضوع برای کره ای ها بخصوص آنها که در حال عزیمت به ایران برای تجارت هستند، بسیار اهمیت دارد و باعث سهولت در تردد در سراسر ایران می شود.

گزارش های آماری نشان می دهد که نزدیک به ۳۵۰ نفر از شهروندان کره ای در ایران اقامت دارند و شمار زیادی از بازرگانان این کشور نیز به ایران رفت و آمد می کنند.

«پارک گئون هی» رئیس جمهور کره روز یکشنبه آینده (۱۲ اردیبهشت) برای دیدار رسمی سه روزه از جمهوری اسلامی ایران عازم تهران می شود.
به گزارش ایرنا؛ محور اولین سفر رئیس جمهور کره جنوبی به ایران پس از برقراری روابط دیپلماتیک دو کشور در سال ۱۹۶۲ میلادی، مسائل اقتصادی و تبادلات بلندپایه میان دو طرف است.